Министерството на културата опроверга шефа на БНР

В сряда в интервю в ефира, който управлява, Балтаков поиска да бъде предсрочно освободен от поста на генерален директор

От Министерство на културата отрекоха твърденията на шефа на Българското национално радио Андон Балтаков, че неговите предложения за промените в медийния закон са били отхвърлени. Именно това той изтъкна като мотив за депозирането на оставката си в Съвета за електронни медии.

В сряда в интервю в ефира, който управлява, Балтаков поиска да бъде предсрочно освободен от поста на генерален директор, защото не били приети предложенията на БНР за промени в закона. Той поиска оставката на министъра на културата Боил Банов и постави ултиматум на СЕМ. Той твърди, че културното министерство е подменило предложенията на работната група, изготвила измененията за закона.

В позиция до медиите от министерството напомнят, че обобщеният законопроект е изготвен с участието на представители на БНР, БНТ и останалите заинтересовани страни, а освен това въобще не е изтекъл срокът за предложения и корекции, който тече от 19 октомври до 18 ноември в портала за обществено обсъждане.

"Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията е разработен в изпълнение на разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2020 г. от работна група, създадена със заповед на министъра на културата.

В работната група участваха представители на заинтересованите институции: Съвет за електронни медии, Българското национално радио, Българската национална телевизия, Министерството на финансите, Министерство на културата, Сметна палата и представители на Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО). Участието в работната група даде възможност на пряко заинтересованите страни да изложат своите становища по всички въпроси, отнасящи се до управлението на  обществените медии", заявиха в отговор от Министерство на културата.

"Ролята и целта на Министерството на културата е единствено да създаде необходимата организация за провеждане на работните заседания, като даде възможност на всички страни да проведат дебата за медиите свободно и в широк формат, без да налага своя позиция или политики и без да дава предложения или мнения, свързани с регулирането на медийната среда или работата на обществените медии.

Целта на законопроекта е да бъде постигнато съответствие с разпоредбите на Закона за публичните финанси, като бъдат преразгледани разпоредби на ЗРТ относно фонд "Радио и телевизия", както и финансирането на БНР и БНТ да се приведе в съответствие с правилата на държавните помощи", поясняват оттам.

"Всички предложени разпоредби, които касаят финансирането на обществените медии, бяха обобщени в законопроект, предложен към настоящия момент за обществено обсъждане. Проектът на ЗРТ е публикуван на интернет страницата на Министерството на културата и на Портала за обществени консултации за срок от 30 дни.

В периода от 19 октомври до 18 ноември могат да бъдат процедирани  предложения от всички заинтересовани страни, включително от Българското национално радио", напомнят още от министерството на Боил Банов.