Министър Карадимов за отпуснатия от ББР кредит: Бил е необезпечен
По думите му, когато новият надзорен съвет е влязъл в банката през 2022 г. е изискал пълна информация по този кредит и е направил анализ на действията, предприети от предишното ръководство, назначено от Кирил Петков
„Поради разследванията, които вървят и досъдебните производства Българската банка за развитие (ББР) е предала цялата документация по кредитното досие на съответните служби. Тези пари са усвоявани 2019 г. по един много голям кредит от 150 млн. лв., който е практически необезпечен кредит“.
Това заяви служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов пред журналисти.
„Обявяването на търг от страна на банката направи обществено ясно, че тези 150 млн. лв. са първо несъбираеми, второ - необезпечени. Ако до този момент това се знаеше под сурдинка, тогава стана ясно. Ако има някакъв проблем, той е към 2019 г., когато е отпуснат кредит от 150 млн. лв. без реално обезпечение“, допълни Карадимов.
Конфискуват луксозните коли на Гайтански! Сензационни СНИМКИ и ВИДЕО
По думите му, когато новият надзорен съвет е влязъл в банката през 2022 г. е изискал пълна информация по този кредит и е направил анализ на действията, предприети от предишното ръководство, назначено от Кирил Петков като служебен министър на икономиката.
„Няколко пъти публично заявих, че не са предприети никакви действия по този кредит въпреки публичните изявления, направени в аванс. Надзорният съвет изиска от управителния съвет подробен доклад, отчет и протокол за действия по часове и по дни за този кредит. Банката беше предприела изпълнение да назначи управител на фирмата „Роудуей“ по закона за особените залози“, посочи Карадимов.
„След като мина една година и направихме рекапитулация на това изпълнение, се оказа, че от икономическа гледна точка при тази форма на изпълнение банката не получава нищо, а прави непрекъснато разходи, за да поддържа фирмата, купена с този кредит. Тогава банката обяви публичен търг на акциите на „Пет строй инженеринг“, допълни министърът на иновациите.
По думите му обявяването на търга е било радикално действие на банката „по изпълнение и събиране на нещо“ и е абсолютно публично.
„Търгът върви от началото на юни, цената започна от 9 млн. лв., проведоха се 6 или 7 сесии, никой не се яви. Цената падна до 3,5 млн. лв., яви се фирма, която нямам представа каква е, внесе депозита и пожела да купи тези акции“, заяви Росен Карадимов.
Тъй като цялата документация е в съответните служби, на този етап търгът няма да бъде приключен. Той ще бъде спрян, тъй като не може да бъде извършено прехвърлянето на акциите, допълни министърът на иновациите и растежа.
Преди дни Комисията за противодействие на корупцията разпространи съобщение, че смята, че има обосновано предположение за извършени закононарушения във връзка с отпуснат кредит от 148,5 млн. лв. от Българската банка за развитие, които са довели до значително ощетяване на банката, съответно финансовия интерес на държавата.
Комисията отбелязва, че обект на разследване са данни за допуснати от длъжностни лица от ББР безстопанственост и присвоявания във връзка с договора, сключен на 17 юни 2019 г., с който кредита е предоставен от банката на фирмата „Роудуей кънстракшън“.
От институцията посочиха, че действията ѝ имат за цел да установят цялостния процес от отпускането от ББР на кредита до неговото усвояване от съответните крайни бенефициенти, с оглед на наличието на данни за представена пред банката фиктивна обезпеченост на отпуснатия заем. Проверяват се и неправомерни действия на длъжностни лица - служители на ББР.
Първи СНИМКИ от обиските в имотите на Вълка, спецакция тече и в Кърджали ВИДЕО
През 2021 г. стана ясно, че фирми на някои от най-големите бизнесмени в България са получили огромни кредити от държавната Българска банка за развитие. Нейното предназначение по принцип е да подкрепя малкия и средния бизнес.
Сред най-големите получатели на кредити от ББР се оказва строителното дружество „Роудуей кънстракшън“, свързвано с Румен Гайтански по прякор Вълка. През 2019 г. то получава от ББР рекордните близо 150 млн. лева заем. Това се случва месеци след създаването на фирмата.