Министър Петков за взетите глави в ББР: Страх ме е
Той се притеснява, че можело да дадат още кредити на големи фирми, вместо на малки
„Днес ще обявим нови мерки, които измислихме заедно с браншовите организации, профсъюзите и банките за това как да има максимално голяма ликвидност в пазара плюс максимално голяма помощ в етап, в който малките и средните предприятия трябва да се възстановяват”.
Това заяви служебният министър на икономиката Кирил Петков в студиото на „Здравей, България”.
„Ще има много повече ликвидност за малките и средните предприятия, но за да се случи това, трябва да съберем частния капитал в банките плюс помощта на държавата, като това ще влезе заедно да влезе в пазара, защото ако се разчита само на бюджета, няма да никакви заложени мерки след май месец”, каза още той.
И допълни:
„Идеята е одобрението да става страшно бързо, така че да не се бавим през административни процедури. Ще използваме за част от новите мерки, които ще обявим, самите търговски банки, така че те да разпределят възможността за ликвидност до малките компании”.
Запитан дали са спирани или забавяни някакви помощи за възстановяване на ресторантьорския бизнес, той отговори: „Никакви помощи не са спрени до тези, които трябва да се изплатят.
"В бюджета са заложени помощи до май месец, за юни няма нови заложени. Тези, които си ги чакат, ще ги получат. Няма спиране по никакъв начин.
Без сегашния надзор, по нормалния ред на нещата, е трудно да се подадат нови кандидати за одобрение в БНБ“, уточни той.
По думите му в БНБ хората си карат нещата по протокол. Следят буквата на закона и си карат по нея. "Молбата ми е, когато се входират молбите на кандидатите днес, да се вземе максимално бързо оценка“, каза той.
"Единственият смисъл ББР да съществува е да подпомага малкия бизнес. Целта й не е да раздава по 100 млн. кредити на хора, които си имат бизнес", смята той.
"Надзорът трябва да са пазителите на публичния интерес, но те не са и единствените такива. Принципалите, министерството и правителството също са директно отговорни", смята Петков.
„Моят личен страх е, че ако се дадеше на още една-две фирми по 100 милиона, нямаше да имаме средства да помогнем на малките и средни предприятия", заяви Петков и обясни, че именно затова не е чакал повече с уволненията в Надзорния съвет.
"Нямаме иначе пари в бюджета, а банката поне към момента има ликвидност", обясни той.