Мира Радева: Тези 4 партии ще се обединят срещу ГЕРБ и ще заформят кабинет

Изглежда наистина като човек, който идва от висок армейски пост и е свикнал да раздава заповеди и всички да отговарят, каза социоложката за президента

Доц. д-р Мира Радева е един от най-известните български социолози. Магистър по социология на Софийския университет. Специализира в Университета Париж VII и Калифорнийския университет в Бъркли, САЩ.

Доктор по социология в Института по социология към БАН с дисертация на тема „Конфликтите в организацията“. Дългогодишен преподавател в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

От 1991 г. ръководи Института за социални изследвания и маркетинг „МБМД“.

Автор на монографията „Общественото мнение в годините за прехода”.

Ето мнението на доц. Радева по горещите теми в страната в интервю за "Марица".

- Какъв урок трябва да научат политиците от пандемичната 2020-а?
- Да не си вирят толкова носовете. Всички ние разбрахме колко сме малки, това е много тъжно. Трябва да проумеем, както е казал Георги Господинов, че ние е повече от аз. Това обаче непрекъснато ни убягва, страшно егоцентрични сме това хората.

Като социолог съм смаяна от това, което се случи, и продължава да се случва. Но във всичко това има много важен елемент - могъществото на медиите, на този свят, обединен чрез медиите.

Как можа Западният свят да се поведе по модела на един тоталитарен Китай!? Ако Ухан не беше затворен, и западняците нямаше да се затварят. Излезе, че тоталитаризмът победи демокрацията!

- Доц. Радева, изпратихме трудна 2020 година. Как и доколко пандемията и протестите ще пренаредят политическия пъзел през 2021-ва?
- С риск да прозвучи стряскащо - 2020 г. беше шашава. Без съмнение властта на ГЕРБ и Бойко Борисов в продължение на толкова години  започна да дотяга на много хора. Кризата с пандемията даже ускори този процес.

Но Борисов винаги е имал невероятен усет за това да излиза от драматични ситуации. Дори на европейските избори през 2019 г., когато получи тежки удари върху имиджа си, той така отигра топката, че ги спечели. А ситуацията тогава наистина беше драматична, дори се говореше, че вземат ли му Цветан Цветанов, Борисов е аут. Получи се обаче обратното.

Сега обаче е различно, ситуацията е различна и измъкването ще е изключително трудно.

- ГЕРБ обаче остават първа сила според последните социологически проучвания. Имат ли потенциал да запазят тази позиция и на изборите?
- Въобще не е изненада, че ГЕРБ са първа сила според проучванията.

Първо, защото другите две възможности - БСП и Слави Трифонов, имат сериозни опоненти в обществото.

За това коя група ще надделее трябва да се мери съответно коя колко опоненти има. Нито една от трите големи партии, претендентки за властта, не е без обществена съпротива. Всяка една от тях има както симпатизанти, така и опоненти. И Бойко Борисов, и Корнелия Нинова, и Слави Трифонов са актьори, които имат отдавнашно публично присъствие, няма как изведнъж сега всички да се влюбят в тях.    

Според мен никой няма да излезе голям победител на предстоящите избори, освен ако не стане чудо.

Всеки от тримата големи претенденти за властта има и голяма група противници и ще търсят алтернатива. И всеки ще избира за себе си в рамките на най-малкото зло от неговата позиция. Едни ще гласуват да не дойде Корнелия Нинова на власт, други - да не дойде ГЕРБ на власт, трети - да не дойде Слави Трифонов.

-  Няма ли това да направи  прогнозите за следващите избори изключително трудни?
-  В крайна сметка е изключително трудно да се предвиди какъв формат би могло да бъде следващото правителство. Много трудни ми изглеждат съюзите след изборите. Ще са нужни доста компромиси.

Но не е изключено накрая с малко да водят ГЕРБ. Ако обаче това се случи, според мен противниците им няма да изпуснат шанса  да направят Отечествен фронт срещу ГЕРБ. 

Тези, които харесват Слави Трифонов, са същите, които например харесват т.нар. Патриоти - плаващ електорат от по-млади, националистически ориентирани хора, които винаги си търсят нов изразител.

Класическата градска десница, която така или иначе не е голяма, ще отиде към формации като ДСБ и "Да, България".

- Не показаха ли протестите, че българинът не е революционно настроен?
- Трябва да спрем да говорим за българина - няма такова понятие. Самата фрагментация на политическите формации е резултат на това, че сме различни, не сме едно цяло. Много хора са срещу ГЕРБ, но има и такива, които са за ГЕРБ - отчитат направеното: метро, магистрали, Околовръстното. Ала и усещането за стабилност започна да дотяга.

- Изключен ли е кабинет "Борисов 4"?
- Не мога да кажа толкова категорично, но по-скоро да. Смятам, че ще има ОФ срещу ГЕРБ.

-  Защо БСП не успя да яхне вълната от недоволство и протести?
- Защото това им е потенциалът. Има много неща в миналото, които няма как да се забравят. Няма как да се забрави, че БСП нямат нито едно успешно управление за тия години. А сега на всичко отгоре им излизат две алтернативи - скараха се с президента и Мая Манолова си тръгва със собствен проект. ГЕРБ никак не са добре, ала и БСП също не изглеждат цъфтящо.

Хората търсят алтернатива, но я няма и затова най-вероятно вотът ще бъде разпокъсан.

Ала за Корнелия Нинова е доста неудобно, че Мая Манолова и "Отровното трио" ще се оформят като алтернатива вляво -  няма какво друго да бъдат.

-  Кои от новите играчи на терена имат шанс да станат значими?
- Слави Трифонов може да стане трета сила. Той ще изчисти от терена по-дребните партийки като "Воля" на Марешки, като "Атака" на Сидеров - всички такива той ще ги обере.

Според мен Слави, ако успее да си изиграе картите добре, ще измести от третата позиция ДПС. Това, че той има потенциал, съм го видяла още в началото на 2016 г.  А и референдумът на Трифонов е достатъчно доказателство. Тогава той изпусна възможността, поколеба си, но  в момента е сериозна заявка. Слави има шанс да хване т.нар. плаваща периферия - по-млади, по-националистически настроени, на които са им омръзнали познатите партии.

Проучванията дават на формацията на Манолова резултат около 4-те процента, което прави прогнозата за нея изключително трудна. Ще се реши  в последния момент, зависи от кампанията.

Много лоша е практиката на нашите партии да правят кампании в последния момент, за да не си изкарват козовете отрано. Смятат, че това е добре за тях, но всъщност е супер зле и прави изборния процес непредвидим, с изненади до последния момент.

- Кого ще облагодетелства дата за избори през март или през май?
- Първо, политиците трябва да спрат да мислят за себе си, за собствената си изгода. Обявявайки дата 28 март, президентът постъпи абсолютно некоректно - не може да дадеш първата възможна дата, без да се съобразиш с общата ситуация в страната. В момента, в който хората са уплашени, да даваш първата възможна дата, без консултации, е, меко казано, необмислено.

Какъв е тоя президент, който тропа по масата и сочи първата възможна дата!  За мен логично е да се договорят за избори в по-спокоен, по-топъл период. Политиците трябва да мислят за хората, за това да гласуват повече хора, да няма уплашени. Не трябва да правят само лични сметки и за това кой на кого как ще го върне. Взаимните противопоставяния и битки страшно дразнят хората.

- Политически проект или битка за втори мандат е по-вероятният избор на президента?
- Честно казано, не виждам този човек в политиката. Вероятно ще се опита да спечели втори мандат, но е твърде негъвкав, недипломатичен.

Изглежда наистина като човек, който идва от висок армейски пост и е свикнал да раздава заповеди и всички да отговарят: "Слушам!". А това не е позицията на политик. И според мен хората затова го избраха - физически имаше визията на един добър главнокомандващ.

И когато започнаха да слушат какво и как говори, как се държи, разбраха, че са направили грешка. Смятам, че със сигурност той няма да повтори успеха си, дори да се кандидатира в края на годината. Не знаем още кои ще са другите кандидати, но не виждам този човек с втори мандат.

- Възможен ли е генералски дуел Борисов - Радев на президентските избори наесен?
- Според мен Борисов няма да направи такъв опит. Твърде дълго са го спрягали за президент, но няма да им направи това удоволствие. Борисов иска да си отиде с фанфари, ала и мандатът му още не е приключил. Много често се е измъквал от трудни ситуации, има талант за това. А и до изборите има време и ситуацията е доста непредвидима и неудобна.

Не знам кой би могъл да бъде кандидат на ГЕРБ. Например ген. Венцислав Мутафчийски вдъхва доверие, имаше много добър имидж. Томислав Дончев  би бил много добър избор, изглежда най-експертният, умее да говори. Винаги съм се възхищавала на начина, по който балансира публичните си изяви.

Той е добър контрапункт на Борисов, винаги е много умерен, изглежда много експертно, европейски. Чудя се защо ГЕРБ изгориха по този направо идиотски начин Росен Плевнелиев. А той продължава да им бъде верен.

Съмнявам се, че биха могли да го върнат.

- Остават ли ДПС стабилен играч, след като Слави може да ги измести от третата позиция?
- О, той просто може да направи повече от тях. Те са стабилни, ще си вземат тяхното, но имат естествена граница. Базирани са основно сред турци и роми, колкото и да се опитват, българският вот ще си отиде другаде.

Слави няма да вземе от ДПС, разбира се, но Движението има естествена граница, докато той има по-голям потенциал. Той ще обедини патриотичните гласове и  ще изтегли килимчето изпод краката на ВМРО и НФСБ.  

-  Възможно ли е следващият парламент да е толкова фрагментиран, че да се наложи да ходим на трети избори, предсрочни парламентарни?
- Не, по-скоро очаквам да се договорят ОФ антиГЕРБ, казах го още в началото на протестите. За въпросното ОФ ще помогне влизането в парламента на Мая Манолова. Почти сигурна съм, че Манолова, Трифонов, Нинова, ДПС може да се обединят срещу ГЕРБ и да заформят ширококоалиционен кабинет.