Мъка без край: Какви са ходовете на управляващите след раздора с ИТН
Според експерти приемането на актуализацията на бюджета ще е много трудна задача
След последните размествания - какви са ходовете на управляващите? Досега управляващата коалиция разполагаше със 134 депутати, които бяха достатъчно, за да гласува промените, които залага. С излизането на „Има такъв народ” (ИТН) броят им падна на 109, при нужни 121 депутати за мнозинство в парламента.
Вчера от „Има такъв народ” напуснаха 6 души, начело с Радостин Василев, който не е депутат и така досега добавените гласове са само 5 или общо стават - 114, информира NOVA.
В същото време опозицията разполага със свои 106 депутати, но до момента никоя от партиите не е заявила, че ще подкрепи управлението. Сега въпросът е ще успеят ли „Продължаваме Промяната” (ПП) да убедят още 7 депутати да гласуват заедно с тях и има ли вариант законопроекти да минават без мнозинство?
"Запретваме ръкави и работим заедно. Сега ни трябват още седем по-смели хора от Народното събрание, които застават и си изпълняват клетвата", заяви Кирил Петков.
След като вече намериха петима, макар това да им струва огромен скандал, управляващите правят втори опит. Нужни са им още 7 души. Те не са толкова от значение за приемане на законопроектите, а за гарантиране на кворума.
„Изходите са два. Единият е от други парламентарни групи да им предоставят депутати, които да се регистрират, за да се открие заседанието, а другият вариант е да търсят още 7 народни представители, които винаги да присъстват в залата и 121 да откриват заседанията”, коментира доц. Наталия Киселова.
Според конституционалиста проф. Пламен Киров сметката е по-сложна.
"Достатъчни са не 114, достатъчни са 61. В този смисъл обаче, ако някой смята, че като е събрал някакво числово мнозинство, ще може да контролира парламента, това е много илюзорно. Това е мъка без край”, каза той.
Ходовете според него не са много.
„Да си внесат предложение за попълване на овакантените места в Министерския съвет, да видят дали ще се формира мнозинство, ако няма - да си направят изводи, а опозицията, ако е наистина опозиция, да внесе вот на недоверие”, посочи Киров.
„Ако 121 народни представители гласуват вот на недоверие на правителството, министър-председателят трябва да подаде оставката на правителството”, смята Киселова.
Всички сметки на експертите сочат, че приемането на актуализацията на бюджета ще е много трудна задача.
„Съмнява ме, защото нещата стигнаха до точката, от която няма връщане”, коментира Киров.