Нинова подхваща ЧСИ-тата и заговори за абонаментите на мобилните оператори

Това са част от плановете си за защита на потребителите

Вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова разкри част от плановете си за защита на потребителите, които ще постави в най-скоро време на вниманието на Народното събрание. Два от тях са въпросът за частните съдебни изпълнители, както и за за евентуална спекула на пазара и нерегламентирано повишаване на цените, което по думите на Нинова "удря по джоба" милиони българи. 

Тя обясни, че икономическата криза и социалните проблеми имат обективни причини, но и субективни факти. По нейни думи има субекти, които се опитват да трупат печалба на гърба на българските граждани.

"Нашата задача е да покажем, че българската държава стои зад гражданите си и ще ги зашити от нелоялни практики. Българите трябва да знаят, че в тази трудна ситуация има държава която ще защити потребителите. Това е приоритет на Министерството на икономиката и индустрията и на кабинета", заяви тя. Нинова изтъкна, че още в първите 10 дни са предприети мерки в тази насока.

Тя отново припомни заповедта, с която министерството спря намерението на мобилните оператори да увеличат цените за своите клиенти. По закон и в договорите, които са подписали със своите клиенти те могат да повишат таксите си само веднъж годишно и то след като от НСИ обявят индексът на инфлация. Някои си позволиха да изпращат съобщения на своите клиенти не така както им позволява правото, а със задна дата - за 2021 и 2020 година, обясни Нинова.

От нейните думи стана ясно, че това е нелоялна търговска практика, заради което Комисия за защита на потребителите, под ръководството на икономическото ведомство, е издало заповед забраняващо това. Мобилните оператори обаче са обжалвали тази заповед в съда и в момента се очаква резултатът от съдебното решение. До излизането му операторите нямат право да вдигат цените си и с една стотинка, категорична бе Нинова. 

Министърът припомни отново, че се работи по създаването на законова уредба за колекторските фирми, за да се регламентира събирането на вземанията. Нинова заяви, че в БНБ има регистрирани 17 колекторски фирми. Съществуват обаче и такива, които са нерегистрирани, нелегитимирани и притискат и тормозят длъжниците и товарят вземанията с лихви, които не им се полагат. 


Засега българските мобилни оператори не могат да вдигнат цените на месечните такси. Това заяви от трибуната на парламента министърът на икономиката Корнелия Нинова в отговор на въпрос на соцдепутата Румен Гечев.

Румен Гечев попита Нинова как ще защити българските потребители, на което тя напомни за казуса с намерението и на трите мобилни оператори с вдигането на месечните такси заради инфлацията за 2020 и 2021 г.

„Това е неправомерно. Ние издадохме заповед, с която забранихме това. Разбира се, мобилните оператори я обжалват в съда и ако съдът отхвърли нашата заповед, те ще могат да вдигнат цените, но засега това не може да стане“, каза Нинова.

Тя припомни и намерението да се напише закон, който да защитава длъжниците срещу колекторските фирми, които ходели по села и градове и притискат длъжниците, тормозели ги с лихви и такси върху вземанията им, а сега заради кризите този проблем е свръхголям.

"В БНБ има 17 регистрирани фирми за събиране на банкови кредити, оттам нататък според информацията, която успяхме да намерим, има около 40 други фирми в България, но те не са нито лицензирани, нито доказали капитал.

Поемам ангажимент, че в най-скоро време ще го внесем този закон. Вече усещаме отпор, вчера на съвета един от експертите изчисли, че това е интереси за между 4-5 млрд. лв.", каза Нинова.

Тя обяви, че следващите въпроси, с които ще се заеме, са частните съдебни изпълнители и мерки срещу спекула с цените и нерегламентирано поскъпване.