Нинова разкри какво са си говорили с КНСБ за семейното подоходно облагане, пенсиите и икономиката
Предвиждаме държавата да поеме разходите на студентите за важните за икономиката специалности. Това каза лидерът на БСП и водач на листата на „БСП за България“ в 25-ти МИР София град Корнелия Нинова след срещата си с КНСБ, предаде „Фокус“.
„Обсъдихме с колегите от синдиката платформата на БСП. Намерихме своите общи идеи и виждания. Разбира се, имаме и различия. Оставаме отворени за експертен и разумен разговор помежду си, за да допълваме тази платформа, която се надяваме да стане основа за едно бъдещо управление“, коментира Нинова. Тя поясни, че с КНСБ са в обща позиция за това, че не трябва да се допуска концесиониране, приватизация на публичните услуги, на важни сектори в обществения живот, че трябва да се запази държавната и общинската собственост, където я има.
По думите й тази собственост трябва да се управлява разумно, а не политически. „Подкрепят ни за това, че искаме фонд „Индустрия“, който да подпомогне за развитие на българско производство. Също така да преразгледаме политиката в областта на земеделието. Не само десетина големи фирми в България да получават голямата част от субсидиите, а да сложим таван на субсидиите. Парите да бъдат преразпределени към малки и средни производители - най-вече в областта на производство на плодове, зеленчуци, месо и мляко и да се плаща на килограм произведена продукция, а не на площ“, обясни Корнелия Нинова.
Тя поясни, че с КНСБ са разговаряли и са се съгласили около това, че в икономиката трябва да се планира развитието на 5-6 важни сектора за години напред и тяхното кадрово обезпечаване да бъде обвързано първо с професионално обучение в средните училища, второ във висшите да се заложат специалности, отговарящи на икономиката. Тя поясни, че с КНСБ са на общи позиции за доходите. Според тях средната заплата не определя случващото се в икономиката. „Не смятаме, че увеличението на минималната заплата ще фалира икономиката“, заяви Нинова. Тя посочи, че са постигнали съгласие около увеличаването на минималната работна заплата и механизмите за увеличаване на доходите.
Лидерът на БСП подчерта, че голямата цел е борба с бедността и увеличаване на доходите. „Те одобряват семейното подоходно облагане чрез намаляване на данъка за деца, както и частично 20 % данък върху хората с по-високи доходи от 10 хил. лв. нагоре. Представихме нашата идея за преизчисляване на старите пенсии през среден осигурителен доход за 2013 г.“, допълни Нинова.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров допълни, че в срещата си с БСП са намерили няколко сходни виждания по икономически и социални теми. Той даде за пример намерението на БСП да внесе законопроект за публичните предприятия и тяхното управление. „Нещо, което е изключително важно според нас. Ние също работим по тази тема, за да може да е ясно, че държавната собственост може да бъде управлявана добре“, каза Пламен Димитров. Той заяви, че намира за добра идеята на БСП за фонд „Иновации“, тази за увеличението на капитала на Българската агенция за експортно застраховане, както и за подкрепата на индустрията в България. „В най-важната за нас област доходите и как това, което произвеждаме да се разпределя справедливо поискахме от БСП две неща“, каза Пламен Димитров и поясни, че от КНСБ искат от БСП да поемат ангажимент да прокарат гаранции за правото на сдружаване и колективно трудово договаряне.
Президентът на КНСБ поясни, че това са поискали и от ГЕРБ и са те са им го обещали, но не са го изпълнили към момента. „Изцяло сме за въвеждането на данъчния кредит за всяко дете в размер на 50 лв. Това ще бъде добър стимул. Не на последно място ние споделихме нашите виждания за енергетиката, транспорта и образованието. И в земеделието имаме и общи виждания и някои различия. Едно е важно, тук имаме съгласие – енергетиката трябва да стане национален приоритет. Това ще поискахме след малко и на срещата си президента Радев“, допълни Димитров.