Нож в гърба: Генчовска с брутален удар по Слави Трифонов за РСМ
Външната министърка в оставка е на противоположно мнение от това на лидера на ИТН
Френското предложение е най-доброто, което сме получавали досега. Той е най-доброто в сравнение с португалското и немското. Това заяви министърът на външните работи в оставка Теодора Генчовска на днешното заседание на Външна комисия, където ще бъдат разгледани трите проекта на решения за започване на преговорите на РСМ за ЕС.
Френското предложение за разрешаване на спорните въпроси с РС Македония може би ще бъде валидно до края на френското председателство. Не мога да се ангажирам какво ще предложи чешкото председателство, заяви тя.
Вчера на заседание на МС външно министерство спази конституционната процедура и внесе проект на решение, което не беше прието, каза още външният министър в оставка. Причината е, че всички решения по въпроса за РСМ трябва да минат през Комисията по външна политика и да се вземат от НС.
„От това става ясно, че МС се държи неадекватно и ние трябва да вземем решението“, каза Даниел Митов.
Генчовска посочи, че проектът на протокола е част от целия пакет документ. Според нея той трябва да бъде подписан преди Преговорната рамка. „Важно условие, за да се приеме Преговорната рамка е да се подпише протокола“, уточни външният министър в оставка.
Бившият външен министър и депутат от ГЕРБ Екатерина Захариева също подчерта, че е важно протоколът да бъде подписан преди Преговорната рамка. „Този протокол може да бъде подписан и без решение на МС“, добави тя.
Захариева обвини депутатите от ПП, че тупат топката и бавят обсъждането на трите проекта, за да не могат да влязат утре на заседание на НС. Тя беше подкрепена от депутата от ДПС Станислав Анастасов.
Във Външна комисия трябва да се разгледат трите проекта за решение за урегулиране на отношенията между България и РСМ, което на свой ред ще даде възможност за започване на преговори на РСМ с ЕС. Предложенията са на ДПС, ГЕРБ и "Демократична България".
В началото на днешното заседание ""Възраждане" поиска отлагане на заседанието, но това беше отхвърлено.
Той е против това да се говори за "българско малцинство" в РСМ и смята, че предложението не дава достатъчни гаранции, че исканията на България ще бъдат изпълнени.
Ето какво точно бе написал лидерът на ИТН: