От БСП настояват за отпадане на задължителното гласуване
От левицата искат още да не се допуска съвместяването на избори и референдум в един и същи ден
От "БСП лява България" са внесли в Народното събрание промени в Изборния кодекс, с които предлагат да отпаднат задължителното и дистанционното електронно гласуване. От левицата искат още да не се допуска съвместяването на избори и референдум в един и същи ден.
Предвиждаме промяна в задължението да гласуваш, т.е. да отпадне задължителното гласуване, каза пред журналисти секретарят на ПГ на "БСП лява България" Филип Попов. Той отбеляза, че са последователни и в позицията си против електронното дистанционно гласуване, защото не е гарантирана тайната на вота.
В момента в Изборния кодекс е записано, че "гласуването е задължително, извършва се лично от избирателя и представлява изпълнение на гражданския му дълг". От левицата предлагат да се запише, че "гласуването задължително се извършва лично и представлява изпълнение на обществен дълг на гражданите, които имат право да избират".
Предложили сме и да не могат да се провеждат референдум и избори в един и същи ден, а да са в два последователни неработни дни, каза Попов. По думите му това може да означава например референдумът да е в събота, а изборите - в неделя.
В законопроекта на левицата се посочва, че по изключение избор и национален референдум могат да се насрочат и проведат в един и същи неработен ден. Да не се допуска произвеждане на избор и гласуване по национален референдум в един и същи ден, когато едновременно се провеждат повече от един вид избори или повече от един национален референдум, предлагат още социалистите.
Филип Попов обясни, че целта на тези изменения е да не се натоварва изборната администрация и да не се объркват хората. По думите му на местните избори всеки девет от десет протокола са променяни, поправени, което води до съмнение за самия изборен резултат. Освен това, когато е съчетана с национални или друг вид избори, кампанията за референдума остава на втори план, коментира той.
За секциите в чужбина нямаме предложения, защото управляващото мнозинство забърка тази каша с широк обществен отзвук, редно е те да я поправят, а и те са внесли такива промени, коментира още депутатът.