Откога Радев стана и конституционен съдия?!

Колкото и президентът да се пробва да замаже нарушаването на основния закон, фактът си е факт – той буквално прегази Конституцията

Не че вече не стана ясно, че президентът Румен Радев иска да държи всяка власт в тази държава, но едва ли някой е очаквал, че ще се изживява и като конституционен съдия.

Така де – хората с години учат за това и след това с десетилетия практикуват юридическата професия, за да могат да заемат този висш и особено важен за демокрацията ни пост. За който впрочем дипломата за пилот, пък било то и генерал, не важи. За щастие!

Но това явно не е спънка в болните амбиции на настоящия държавен глава да пусне пипала във всяка ключова институция в България. И да гази по пътя всичко, което му пречи. Било то и основния закон на държавата.

Така, след като във вторник грубо наруши изричното изискване в Конституцията да направи консултации с всички парламентарни групи в НС, като в пълно противоречие с основния закон изключи от срещите ПГ на „ДПС-Ново начало“, в сряда Радев най-сетне намери кураж в себе си, за да даде обяснение за постъпката си.

Вместо обаче да застане и да си каже честно, че е погазил нормативната уредба на страната за пореден път заради собственото си его и задкулисни игри, пробва да замаже действията си като реши да се изживява като тълкувател на основния закон.

Така, смаяните зрители чуха от екрана на телевизорите си, че президентът бил изключил „ДПС-Ново начало“ от консултациите, защото – видиш ли – председателят на формацията Делян Пеевски вече бил обявил, че настояват за предсрочни избори.

Какви са фактите?

Чл. 99, ал.1 на Конституцията изрично казва, че консултациите преди връчването на първия мандат трябва да са с всички парламентарни групи. Това беше надлежно обяснено от всеки експерт по конституционно право в държавата.

Сред тях - и бивши конституционни съдии. Въпросният текст категорично не поставя каквито и да било условия пред тези срещи – освен вече споменатото. А именно -да са с всички. Нито дава възможност на Радев за лавиране. И тук няма каквото и да било място за интерпретации и тълкуване.

Да не говорим, че аргументът, използван от президента, уличава самия него в двоен аршин.

В крайна сметка при нито един от предните пъти, в които е правил такива консултации, той не се е съобразявал дали се среща с формации, искащи да сформират правителство или с такива, които вече са обявили, че категорично няма да участват в подобни преговори.

Последният подобен пример беше в рамките на  eдин от предните състави на Народното събрание, когато Радев покани на разговор „Възраждане“ в изпълнение на изричното условие в Конституцията да проведе срещи с всички групи. А лидерът на партията Костадин Костадинов му каза в лицето, че няма да участва в каквито и да било разговори за сформиране на кабинет.

Значи за „Възраждане“ може, а за „ДПС-Ново начало“ – не? Защо? Дали не е, защото „Възраждане“ откровено обслужват същите интереси, на които съучастник в момента е и Радев -на Русия и амбициите й да се меси през свои пешки в политиката и икономиката на България.

А ДПС-Ново начало и лидерът на формацията Делян Пеевски категорично се противопоставят на подобна намеса и опити да бъде променена евроатлантическата ориентация на страната ни в сателитна на руската политика?

Тук е моментът да припомним, че Пеевски както в това, така и в предните Народни събрания се утвърди като най-големия гарант за евроатлантическата ориентация на страната ни, както и като единственият политик, дръзнал да разкрие публично задкулисните интереси и зависимости на Радев.

В това число, че превърна "Дондуков" 2 от институция, призвана да обединява цялата нация в паралелен център на власт, разединяващ обществото, за да раздава под масата управленски порции и да прибира насрещен кеш.

Страхът от истината

Именно тази решимост на Пеевски да изкара на светло цялото задкулисие, държащо държавата в плен в последните години и дори десетилетия, впрочем е истинската причина за отказа на Радев да включи в консултациите „ДПС-Ново начало“.

И колкото и държавният глава да се опитва да замаже скандала с измислени мотиви и дори подхвърляния за санкции „Магнитски“, истината винаги си проправя път. А като сме на темата за опита му да обясни, че не искал да се „допуска в президентството“ хора, санкционирани по „Магнитски“, то е добре да се припомнят още няколко неща.

Първо – самият Пеевски обяви още в началото на седмицата, че той лично няма да присъства на среща с Радев заради отношението си към него самия, но от уважение към институцията „президент“, групата на „ДПС-Ново начало“ ще участва в консултациите. Уважение, което Радев очевидно няма нито към институцията, която в момента представлява, нито към Конституцията, която е призван да брани, а не да нарушава.

Второ – вече и на децата в забавачките стана ясно, че санкциите на САЩ по „Магнитски“ срещу Пеевски са наложени в резултат на целенасочена клеветническа атака срещу лидера на ДПС, която беше проведена от еманацията на олигархията у нас в лицето на Иво Прокопиев и неговия кръг „Капитал“. Факт, който вече лъсна наяве и в САЩ, където Пеевски води дело в американски съд срещу налагането им.

Тези санкции впрочем нямат каквато и да било правна стойност нито в България, нито в ЕС, както неколкократно са отбелязвали през последните години от Европейската комисия.

Трето, но не и по важност. Дори да приемем граничещия с нулата аргумент, че санкциите по „Магнитски“ наистина са повлияли на решението му, защо Радев се сети чак сега за тях?

Не е тайна, че Пеевски е бил канен на консултациите в президентството и в рамките на предните състави на Народното събрание. А фактът, че не е присъствал на тях, е решение на самия Пеевски, както сам отбеляза той и в четвъртък.

А не на президентската администрация. Да не говорим, че за лицемерието в обясненията на Радев говори и друг безспорен факт. Че във вторник той седна на една маса със съпредседателя на ПП Кирил Петков - политик, чийто имунитет беше поискан и свален заради доказателства за извършено закононарушение.

Непротивоконституционствувателствувайте, г-н президент!

На фона на всички тези факти, изпъква и основният – че в цялата каша, която забърка от страх и от амбиции да е самодържец, Румен Радев погази, при това за пореден път, Конституцията. А това е повод за импийчмънт.

И е крайно време политиците в Народното събрание да се замислят докога ще позволяват на държавния глава да нарушава основния закон и да минира самите основи на демокрацията ни.

И не е ли крайно време той да бъде отстранен от поста, който заема, и да понесе последствията за всичките своеволия и злоупотреби със законите на страната и със стратегическия избор, взет от нас като общество още преди десетилетия – да сме демократична държава, член на НАТО и ЕС, а не сателит на Русия?

В какъвто упорито се опитва да ни превърне, както стана ясно и от процеса срещу петимата БГ шпиони във Великобритания, хвалили се на руския агент, с който работели, че имат „солидни връзки по върховете на държавата с президента на България“.