"Отровното трио" зове към ескалация на протеста
Чертае се сценарий на недоволството, дирижиран от Хаджигенов, Бабикян и Минеков
От вчера адвокат Николай Хаджигенов, който защитава в съда приближената до Васил Божков - Лилана, зове за нов вид протест. Заедно с другите двама от т.нар "Отровно трио", чиято медийна кариера стартира при журналиста Сашо Диков - Арман Бабикян и Велислав Минеков, са разписали по точки какво трябва да се случи, за да падне правителството, пише "Дарик".
Профилът на Хаджигенов е открит, така че всеки може да види какъв е начертаният от него сценарий. Има и сериозно шерване както от обикновени граждани, така и от такива, чиито профили във Facebook говорят, че става въпрос по-скоро за тролове.
Какво иска Хаджигенов и групата около него накратко - от понеделник стачни действия. Блокиране на Народното събрание, гражданско неподчинение. "В този ден ще започнат дебатите по Н-ят подред вот на недоверие.
Ако вотът мине, това означава, че всички вътре са постигнали сделка да запазят статуквото, формално заменяйки Борисов с фигурант от типа Медведев – Путин", пише Хаджигенов, очевидно недоволен, че кризата може да се реши с демократични инструменти, какъвто е вотът на недоверие и останалите парламентарни процедури.
За адвоката на Лилана това очевидно не е желано, защото той пише - "ние гражданите нямаме интерес от това". И посочва целта си - "тотално блокиране на всички дейности в НС. Съдебните палати в цялата страна, магистрали, пътища, кръстовища, гари, летища, мостове и всяка публична сграда и или дейност".
А за да има ефект, зове към сериозно присъствие в медиите и дава практически съвети - "Снимайте, стримвайте видео в социалните мрежи непрекъснато. Ако имате нужда от съвет, съдействие, координация или каквото и да е, пишете или звънете.". Посочва и линкове с логото на протеста , предлага помощ и за други подръчни материали.
Действията на "Отровното трио" говорят и за това, че в събота и неделя протестът не постига целите си. Не особено успешни се оказват и наемането на множество ПР-експерти на свободна практика и/или малки ПР-агенции, които трябваше да "брандират" протеста.
Радикализиране на ситуацията през индивидуални провокации, тип "гражданско неподчинение" и "стачни действия", вкл. т.нар. "Граждански арести" на членове на правителството и на главния прокурор. Последното е противоконституционно и представлява престъпление по Наказателния кодекс.
А от признанията на самите организатори става ясно, че оттук нататък целта ще е решаване на въпросите не по демократичен път. Ескалацията пък трябва да доведе до бързи оставки, служебен кабинет и избори още през есента.