Петър Витанов: Правителството имаше тежки първи 100 дни на управление
Представителят на социалистите коментира и войната с Украйна както и темата с това, дали България трябва да изпрати военна помощ
Европейският съюз може да бъде медиатор и да участва активно в преговорния процес с Република Северна Македония, но без съгласието на двете страни няма как да се постигне трайно решение. Не може да се заобиколи двустранното разрешаване на проблемните точки. Това заяви ръководителят на българските социалисти в ЕП Петър Витанов пред радио „Фокус“.
„Българското правителство ясно е посочило своите 5+1 искания, за да вдигне ветото и Република Северна Македония да поеме по пътя на своята интеграция. Никога не съм твърдял, че не бива да допускаме Република Северна Македония в ЕС, а че това не бива да се случва, без да успеем да удържим онези искания, които бяха поставили всички партии в рамките на 44-ото Народно събрание. Като анализатор мога да кажа, че не виждам как ще се събере мнозинство за кардинална промяна на позицията на България“, добави евродепутатът.
Петър Витанов е убеден, че отношенията на България с Република Северна Македония трябва да бъдат възстановени чрез реална интеграция, свързана със задълбочаване на връзките в транспорта, икономиката, културата, и всяка една сфера на обществения живот.
Представителят на социалистите коментира и войната с Украйна както и темата с това, дали България трябва да изпрати военна помощ.
„В момента в Европейския съюз има само две държави, които отказват да изпратят оръжие в Украйна – това са Унгария и България. Не смятам, че ако изпратим муниции, бихме взели страна във войната, но и не считам, че българското общество би приело с разбиране подобно решение. Според социологическо проучване, направено наскоро, едва 16% от българите подкрепят изпращането на оръжие в Украйна. Абстрахирайки се от позицията на БСП, защото тя е ясна, мисля, че общественото мнение трябва да се вземе предвид“, каза социалистът.
По повод казуса с посланик Елеонора Митрофанова и възможността да бъде обявена за персона нон-грата, той изрази опасения, че това би довело да свиване на възможностите за дипломация.
„Ясно е, че част от изказванията на посланика на Руската Федерация бяха непремерени и не съответстваха на поста ѝ, както е ясно, че такъв ход има за цел да окаже натиск върху Русия. Но ако изгоним посланика, минимизираме възможността за диалог, който друг ще трябва да води от наше име. Все още само една държава в ЕС, която е предприела такава мярка. Осаналите 26 страни считат, а това е и позицията на българските евродепутати, че тази война няма да има военно, а само и единствено дипломатическо решение“.
Витанов коментира и първите сто дни на правителството и ролята на БСП в управлението.
„Сполетяха ни безпрецедентни кризи, които не са следствие от недалновидно управление, а имат европейски характер – инфлацията, цената на енергоносителите, а сега и войната, която има изключително тежки социални и икономически последици. Факт е, че има обедняване, че хората очакват повече и има натрупано неудовлетворение. Но мисля, че при всичките си вътрешни проблеми БСП все пак привнася капка разум сред останалата част от коалиционните партньори, част от които са съвсем неопитни. Това, че си успешен в професията си, съвсем не означава, че си добър политик“, каза още Витанов.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/