Политолог: Въпрос на време е Рашков да...

До май трябва да се демонстрират дръзки резултати, коментира Любомир Стефанов 

"Фактът, че парламентарното мнозинство е съставено от четири политически субекта, предполага възможност от доста, доста, доста рискове за разпад. Но програмата може да играе центростремителната сила и общ знаменател.

Поведението на политическите партньори и историята на техните отношения не предполагат да има висока степен на доверие, но всички ясно съзнават риска от подобно на лятното безотговорно поведение". 

Това коментира пред БНР политологът Любомир Стефанов, преподавател в НБУ.

И допълни, че "до май трябва да се демонстрират дръзки резултати". 

"Ако участниците в коалицията се фиксират върху "имаме един човек някъде си", хоризонтът им е ранна пролет". 

Според него ГЕРБ не защитават обещаното, че ще бъдат конструктивна опозиция: 

"Трябва да допринасяш за доброто прозрачно и отчетно управление на държавата, а не да го саботираш просто защото не ти харесва и не си на власт". 

В предаването "Политически НЕкоректно" политологът посочи, че ГЕРБ и ДПС ще търсят да поставят помежду си линии: 

"ДПС е принудено да мимикрира за пореден път. Ще приеме благоприлична форма, която ще бъде поставяна постоянно под въпрос от присъствието на първата фигура, седяща отдясно на председателя на партията на първия ред в парламента". 

Противоречието ГЕРБ и Бойко Рашков е фиксация, по думите на Стефанов.

"Няма значение кой е министърът на вътрешните работи, докато не се научим да използваме цивилизовани практики за разследване на подозрения. А не от публични трибуни министрите, особено на вътрешните работи и на правосъдието, да застават и да казват "ти си корумпиран", "ти купуваш гласове". Въпрос на време е г-н Рашков и България да бъдат осъдени в съда в Страсбург или в Люксембург", каза той.

Политологът е категоричен, че една институция не трябва да е в зависимост от този, който я управлява: 

"Това се променя с подход, с отчетност, с баланс на застъпване, на взаимен контрол и подпомагане... Оставаме в сферата на това да свързваме проблемите с хора, а не с институционалния и структурен баланс".