Политоложка се хвана за главата заради тази провокация на Петков и Василев
Трябват ни по-всеобхватни лица, които не са толкова бутикови, хора, които да събират, а да не разделят обществото, казва Ирена Тодорова
Изненада е, че ПП и ДБ се оказват в невъзможност да предложат кабинет и управленска програма. Това обясни пред БНР Ирена Тодорова, преподавател в НБУ.
"Те имаха готовността да управляват държавата. До голяма степен изглежда, че са оставили целия ръководен процес на Бойко Борисов и ГЕРБ-СДС. Безпокои ме тази немощ, която издава втората политическа сила. Те не могат да се разделят с усещането, че са първенци.
Продължават да се концентрират в големите областни градове. Мислят по-елитарно, но революция не се прави с градския елит. Трябва да можеш да представляваш по-широк кръг от хора, които те отказват да видят и припознаят"
Слабост е и липсата на централно ръководство и организация в ПП и в коалицията, отбеляза още Тодорова.
"Виждаме различни физиономии от ПП, които говорят на различен език спрямо представата си за бъдещ кабинет"
Ирена Тодорова е изненадана от намерението Асен Василев и Кирил Петков да бъдат на всяка цена министри. Определя го като провокация.
"Нямат ли доверие на някой друг? Те са лидери, които могат да управляват процеса отстрани".
Дебатът за София не е маловажен, посочи още тя.
"Трябват ни по-всеобхватни лица, които не са толкова бутикови, хора, които да събират, а да не разделят обществото. Нито една политическа криза няма да се реши, докато обществото не се успокои. Хората не виждат смисъл в ролята и функцията на политиката. София не е „Оборище“, не е район „Централен“, има „Кремиковци“, „Люлин“ и „Дружба“. Те често не са представени"
ДБ изглеждат по-разумни от ПП в момента, отбеляза тя.
"Част от оттеглянето на Христо Иванов е за да не влошава обстановката и да запази коалицията до местните избори".
Не можем да обвиняваме ГЕРБ, че се възползва от ситуацията, смята Тодорова.
"Това е въпрос на политическо лидерство и опит. Проблемът е, че другата страна не може да улавя знаците".
Повече от очевидно е, че първите две политически сили няма да успеят да направят кабинет, убедена е тя.
"Проблем би било да се проведат избори две в едно с местните. Това ще създаде друг тип хаос и отчуждение. Но не виждам проблем служебният кабинет да издържи още няколко месеца. Страната няма колко повече да се срине. Не мисля, че тази конфигурация, която фиктивно вече е поела властта, по-добре може да удържи страната, отколкото още няколко месеца служебен кабинет"
Вероятният електорален потенциал на „Възраждане“ е около 400 хиляди и не може да бъде надскочен, смята Тодорова.
"Възраждане“ обаче ще имат ключова роля на местните избори. Вероятно ще имат много общински съветници и ще участват в балотажи. Очаквам на местно ниво да има друг тип договаряне с тях"
Отговорът, който Манол Пейков даде на изказванията на „Възраждане“, е скандален, отбеляза Ирена Тодорова.
"Такъв тип изрази са абсолютно недопустими. Когато човек с интелектуална тежест създаде прецедент за такова говорене, той вече го превръща в норма за всички. Трябва да има коректив и реакция, но тя не трябва да преминава през лични оценки на това ниво".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук