Помните ли феномена 15/15 от евроизборите, ето какво прави днес ВИДЕО
Тогава така нарекоха кандидата за евродепутат Момчил Неков, чийто номер в листата съвпадаше с номера на "Коалиция за България", която го издигаше
Помните ли феномена 15/15 от евроизборите през 2014? Тогава така нарекоха кандидата за евродепутат Момчил Неков, чийто номер в листата съвпадаше с номера на "Коалиция за България", която го издигаше, съобщава Нова телевизия.
Така с 34 000 преференции Неков, станал известен още като "Любимец 15", измести поставения под номер 1 - тогавашния лидер Сергей Станишев и замина за Брюксел. Каква е равносметката му 10 години по-късно, как оценява работата си в Европарламента и смята ли, че изборът му е бил плод на грешка на гласоподавателите?
Питаме го за свършеното през 5-годишния му мандат и за това отдава ли успеха си на все още крехкия тогава опит на избирателите с опцията за преференции в бюлетината.
„Всеки човек, който влиза в една листа, той вярва. Препоръчвам на хора, които не вярват в себе си, въобще да не влизат в никакви листи, на никакви места. За мен това беше един шанс, даден отгоре, който аз използвах по най-добрия начин. Аз не съм стоял стоически в поза от източните култури и религии да наблюдавам какво се случва върху мен.
Това е един процес, който влизаш в него и вече зависи от твоите представи, от твоята перцепция как ще излезеш от него. Всяка медия, особено в началото, се опитваше по някакъв начин така да ме подхлъзне или да ме представи в една друга среда, в една друга роля, че едва ли не несъм заслужил или не ставам”, споделя бившият евродепутат.
Неков допълва, че не му е липсвало самочувствие, влизайки в надпреварата за Европейския парламент. Казва, че е завършил повечето инициативи, които е подел в ЕП.
„Едната е „Да защитим българския вкус” с географските означения, да може все повече български продукти да имат такова лого, такава защита по схемите за качество. Второто е в земеделския сектор да има услуга „Опрашване”, обяснява Момчил Неков.
Колкото до това, дали издигналата го коалиция го е принуждавала да се откаже от евромястото си тогава, той държи да уточни: „Имаше такива предложения, които бяха отправени, но е нямало натиск.
„Ако искаш, можем нещо друго да ти предложим” и така нататък. Когато казах, че това е моят избор, оттам нататък е нямало повторни срещи. Това е било грижа, едва ли не, за моята психика - дали ще мога да се съхраня в такава ситуация.
Днес Момчил Неков строи дом за възрастни хора и хора с деменция в Силистра, откъдето е родом. Решава се на това след трудностите, през които семейството му минава с неговите баби. Има дъщеря на 4 години, а от 2 седмици и син.
Не се отказва обаче и от политиката. Преди две години, в коалиционното правителство на Кирил Петков, като представител на БСП получава пост на заместник-министър на земеделието. Ресора, в който работи и в Европарламента. Преди това се кандидатира и за кмет на родния си град. Губи на балотаж, но в резултата не вярва и до днес.
Попитан каква трябва да е първата задача на новия Европарламент Неков заяви, че това е визовата реципрочност. „Да се постигне пълна визова реципрочност за четири държави в Европейския съюз – България, Румъния, Хърватия и Кипър”, подчерта той.
Рецептата на бившия евродепутат за успешна държава пък е повече взаимодействие с европрокуратурата, създаване на Министерство на демографската политика и използване на изкуствения интелект за държавни цели.