Посрещнаха с аплодисменти Зеленски в НИМ, той пък изненадващо се извини за… БЛИЦ TV
Вие ме аплодирахте. Искам да аплодирате себе си за всичко, което направихте за нашите хора. Благодаря ви, каза той
Традиционната реч, която украинският президент Володимир Зеленски произнася пред парламента на държавата, в която гостува, у нас беше заменена с дискусия в Националния исторически музей в София.
Той беше посрещнат с аплодисменти. В залата присъстваха премиерът Николай Денков, вицепремиерът Мария Габриел, политици и дипломати.
„Неслучайно ви поканихме именно тук сред безценни артефакти от българската история. Неслучайно сме в слънчевата стая, където се намира безспорната връзка за вековната свръзаност на двете страни“, започна дискусията акад. Денков, посочвайки съкровището на хан Кубрат от село Мала Перешчепина.
„Сред красотата около нас ние искаме да говорим не за войната, а за мира“, заяви Денков.
„Всички сме израснали с думите на нашите възрожденци – „Свобода или смърт. Няма по-ярък символ на това, за което се борят украинците днес“, заяви българският премиер.
Думата взе и вицепремиерът Габриел: „Моля ви, отнесете с вас топлото посрещане, което имахте тук. Нека тази сила на топлото посрещане да даде вдъхновение на сърцата за добро бъдеще“.
„Благодарение на вас, г-н президент, на украинския народ, ние днес все повече изпълваме със съдържание тази толкова красива думичка демократични ценности, свобода, равенство, уважение. Това е нещо, което вие всеки ден ни показвате как не бива да приемаме като даденост“, добави тя.
Володимир Зеленски заяви от своя страна: „Сигурен съм, че имаме много приятели и това се усеща. Затова ми позволете така да се обръщам към вас“.
„Искам да помоля за извинение за закъснението. Наистина всичките ни разговори в България бяха много важни и съдържателни и времето не ни стига да спазим графика“.
Той отново благодари на българите за подкрепата за украинските бежанци.
„Вие ме аплодирахте. Искам да аплодирате себе си за всичко, което направихте за нашите хора. Благодаря ви“, каза той.
„Сред цялата дезинформация относно войната – руска или просто наративи, изгодни на Русия, толкова абсурдни и опасни твърдения, сред тях такива, че помощта на Украйна с оръжия и санкции ще удължи войната и че уж не помагало да се постигне сигурност… Това са абсурдни твърдения“, заяви той.
„Близо 1900 градове и села от украинската земя са вече освободени. Предстои ни да минем още много труден път към освобождаване от окупация на цялата територия“, обяви украинският президент.
„Доказахме, че Русия няма ракети, които да не могат да бъдат свалени. Цялата най-боеспособна част на руската армия беше ангажирана в Украйна. Путин вече изживява унижение, има нужда от оръжие за продължаване на терора над Украйна“, изтъкна той.
„Видяхме, че Пригожин или Кадиров, ако решат, могат да влязат направо в Кремъл“, каза той и добави, че остатъците от руската армия нямат мотивация да се бият „за този слаб цар“.
„Нашата победа придобива все по-отчетливи очертания. Намалява се мащабът на войната на нашата територия, защото ние ги изтласкваме. Благодарни сме на България за това, че вие сте на светлата страна на историята, особено в отбранителното сътрудничество“, подчерта Зеленски.
„Сегашният руски режим е последният поробител в Европа. Този режим трябва да загуби както на бойното поле, така и в политиката, за да спечелят всички политици“, допълни той.
В един момент звукът от микрофона на Зеленски изчезна. Наложи се да му бъде предоставен нов, а той не пропусна възможността да се пошегува: „Кибер атаки. Все пак се страхуват от нас, виждате ли?“.
Зеленски обясни за забавянето на украинското контранастъпление: „Трябва да разберете, че много различни причини може да има. Понякога това може да не е доставката на амуниции. Например, Русия минира нашите поля“.
„Техниката не достига. Има държави неутрални, които дълго обмислят, демократични процеси. Ние реално стоим пред многостранно предизвикателство. Ние вървим пеша, разминираме, а след нас върви техниката“, обясни той.
„Вие представяли ли сте в България, както и в Украйна и в целия свят - някъде на друг континент летят ракети, ние това възприемали ли сме го като нещо страшно? Не сме. Това не е цинизъм. Трагедията винаги ни се е струвала като нещо далечно“, посочи той.
По думите му, от началото на контранастъплението са се появили три линии на отбрана. Това е една от причините за забавянето на офанзивата.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук