ПП пропиляха своя политически капитал и дадения им назаем от ДБ
Депутатските мандати на ДБ просто станаха депутатски мандати на ПП
Утре се събира 50-тото Народно събрание. Парламентарната група на ППДБ засега остава единна, с 22 депутати от ПП и 17 от ДБ. Дали това съотношение отразява правилно нивото на доверие на избирателите, е спорен въпрос, така започва поста си в социалните мрежи предприемачът Никола Янков.
Ето и как продължава:
"Демократична България изпадна в неизгодна позиция, защото ръководството реши да даде "на заем" на ПП практически целия политически капитал на коалицията. Депутатските мандати на ДБ просто станаха депутатски мандати на ПП.
Ако продължим аналогията с банките, ПП представиха добър “бизнес план” на политическата банка ДБ, която реши наивно да ги кредитира без никакви условия, обезпечения или ниво на контрол върху политическото старт-ъп предприятие ПП.
Но ПП се оказаха неспособни или нежелаещи да реализират този план. Някои ги нарекоха “шарлатани”, други - “политическа пирамида”.
В края на краищата - като всеки лошо управляван проект - те пропиляха голяма част от своя политически капитал и от дадения им назаем от ДБ.
ДБ се надяваха да увеличат капитала си с добри лихви чрез тази сделка, но вместо това загубиха голяма част от него.
И както при всяка банка, акционерите (гласоподаватели в случая), чийто капитал (дадено доверие в случая) е пропилян от мениджмънта, са оправдано недоволни от това. И искат оставките на директорите. Някои ги дават, други (все още) не.
Директорите на политическата банка ДБ също действаха в нарушение на “устава” на банката. Вместо - както е по устав - да инвестират в десен политически проект, инвестираха в ляв; вместо да инвестират в антипопулистки проект, инвестираха в икономически популизъм; вместо да инвестират в антикорупционен проект, намаляващ ролята на държавата в икономиката, инвестираха в такъв, който увеличи държавните разходи, които са източниците на голямата корупция; вместо в евроинтеграционен проект инвестираха в хора, които отложиха членството на страната в еврозоната.
Затова акционерите и вложителите на доверие в политическата банка ДБ са също справедливо недоволни.
Вместо да признаят собствените си грешки обаче, директорите на банката ДБ обвиняват за неудачните си решения конкуренцията - ГЕРБ, ДПС и всички други. И нищо не казват за това как и дали изобщо смятат да си върнат обратно от ПП дадения на заем политически капитал.
И дали от тук нататък ще работят “по устав”. А вложителите и акционерите в банката ДБ очакват това. От новия мениджмънт, обаче. От старите директори очакват единствено оставки.
В бизнеса, когато някой не връща пари, губи контрол върху предприятието си в полза на кредитора. В сделката между ПП и ДБ кредиторът е ДБ, а фалиралият кредитополучател е ПП."