Проф. Димитров: US дипломацията и партньорите ни в ЕС проявяват двойни стандарти
Трябва да се научим да бъдем обективни и достатъчно смело да решаваме проблемите, заяви историкът
Ако досега бяха охранители на исторически митове, сега неизбежно се превръщат в идеолози на неразбирателството, на крайно неприемливите за нас антибългарски нагласи и поведение. Това зяви проф. Ангел Димитров пред БНР.
Ако водещите политически, а и не само политически структури в Република Северна Македония, тъй като там моделираното отношение към България е силно изразено, не променят своето поведение в двустранните отношения, не могат да очакват това, което упорито внушават - че България ще извърши отстъпки под външен натиск.
Не вярвам в това, каза още историкът и съпредседател на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси между България и РСМ.
Според него е възможно САЩ да провеждат разговори със Северна Македония за позицията ѝ, но на това да не се дава гласност.
По думи на Димитров се проявяват двойни стандарти от американската дипломация и от партньорите на България в ЕС.
Той е на мнение, че основните позиции, изразени от парламентите в Скопие и София, правят намирането на сериозни политически компромиси невъзможно.
Ако колегите ни в Скопие не променят отношението си към работата на Съвместната комисия, ако не се придържат към утвърдените принципи и стандарти в историческата наука, дейността на Комисията става доста несигурна, предупреди историкът и допълни, че създаденото напрежение е променило значително тяхната роля в двустранното общуване.
Относно казуса с поруганите български гробове край Кавадарци той посочи, че дистанцираността на РСМ от България, която в Скопие са превърнали в правило, ясно проличава в чувствителността към такива въпроси, като нерешените проблеми около военните паметници.
Димитров е категоричен, че трябва да се научим да бъдем обективни и достатъчно смело да решаваме проблемите. В противен случай нищо добро не чакало региона.
Според него трябва да се установи дали в района около паметниците е имало военна болница, защото военни гробища са се правили там.