Ръководителят на представителството на ЕК у нас: Диалогът с Турция трябва да продължи честно и откровено

Според ръководителя на представителството на ЕК в България Огнян Златев срещата във Варна между ЕС и Турция е важна с това, че показва желание диалогът да продължи. Според него тя е еднакво важна и за двете страни, като допълни, че е нормално ЕС да изрази притесненията си за случващото се в Турция и няма намерение да прави компромиси с нея.

„ЕС има право да изкаже притесненията си на глас“, заяви Огнян Златев в предаването „Още от деня“ по БНТ.
 
В заключенията на лидерите се вижда общата позиция на ЕС - факт е, че Съюзът е притеснен от случващото се в Турция, но тя остава един от основните му партньори, допълни той.
 
„Единна е позицията на ЕС, че диалогът с Турция трябва да продължи. Когато виждаме, че имаме поводи за притеснения, свързани с нарушаване на човешките права или нещо друго, ние го казваме“, каза Златев.
 
Срещата във Варна ще е еднакво важна и за двете страни - ЕС и Турция, заяви Огнян Златев, защото могат само да спечелят от провеждането на честен диалог.
 
Около средствата на ЕС трябва да се разбунят няколко митове, заяви Златев. Те не са за турския държавен бюджет, а да се помогне на сирийските бежанци в Турция. Средствата по първия транш вече дават резултат.
 
„По отношение на втория транш има споразумение. Той ще е в размер на три милиарда и един милиард ще дойде от Европесйкия бюджет, а другите два милиарда ще са вноски на държавите-членки“, посочи Златев.
 
Цифрите се използват спекулативно, заяви Златев. Той обясни думите на Ердоган, че бежанците няма да останат вечно в Турция с надеждата, че конфликтът по родните им места ще се разреши и те ще могат да се завърнат.
 
„Не считам, че сме в ситуация да правим отстъпки един на друг, а трябва да вървим един към друг“, посочи той.
 
Въпросът с визите на турските граждани за ЕС е лесен за обяснение, заяви Златев. За да получи визова либерализация, Турция трябва да изпълни определени условия, които все още не е, допълни той. Турция е петият по големина търговски партньор на ЕС, но заради определени притеснения на държави-членки митническият режим няма да се либерализира.
 
Върховенството на закона и спазването на човешките права са основолагащи принципи, припомни Златев. С нарушаването им в Турция страната се отдалечава от ЕС, допълни той.
 
Важното е, че и двете страни имат интерес диалогът да продължава.
 
Решението за отзоваването на посланика на ЕС в Москва е единодушно и информацията, която лидерите имат, е била достатъчна да се убедят, че има висока степен на вероятност Русия да стои зад отравянето на бившия ѝ шпионин Скрипал. Това е дипломатически ход, който не означава, че дипломатическите отношения са прекратени, заяви Златев.