Само в БЛИЦ! Божидар Димитров ексклузивно: Бойко Борисов и аз сме готови за президенти! По логиката на Слави Трифонов Митьо Очите може да поеме полицията в Бургас!
Държавата трябва да смени формата на управление - от парламентарна на президентска република
Божидар Димитров е български историк и директор на Националния исторически музей. Той беше министър без портфейл, отговарящ за българите в чужбина в първото правителство на Бойко Борисов (юли 2009 – февруари 2011). БЛИЦ потърси г-н Димитров за актуално мнение по най-горещите политически теми в страната.
-Г-н Димитров, наскоро в интервю за БЛИЦ бившият конституционен съдия Георги Марков заяви, че най-правилният изход за страната е избори 2 в 1 на есен. Какво е Вашето мнение?
-Теоретично избори 2 в 1 трябва да има по една проста причина. Има разбиване на политическите партии, влезли в Народното събрание, включително и тези, които формират управляващото мнозинство – Реформаторския блок с неговата издънка – партията на Иван Костов и Радан Кънев. АБВ излезе от управлението и сключи странни съюзи с личности като Слави Бинев и моя приятел Любен Дилов, който и аз вече не знам каква му е боята. Явно отново ще трябва да бъде премерено общественото мнение по въпроса, а това става само чрез избори. Тогава ГЕРБ би могъл да получи и по-стабилна опора на своята власт, от колкото днешните 83 депутати.
- Реално ли е обаче да се случат тези избори – и президентски, и парламентарни?
- Напрегнатата обстановка около нашите граници налага страната да живее стабилно, тоест да има правителство, което да управлява и да си изкара целия мандат. Тъй като нищо не застрашава мандата му, куриозното беше, че след напускането на една от партиите, депутатската подкрепа за правителството се увеличи. Това е прецедент в световната практика. Би трябвало всички да знаем какво става в Македония, където държавата практически е изчезнала. Турция се превръща в една тоталитарна Ислямска държава. Има една милионна маса бежанци, която стои в очакване на южната ни граница и вероятно ще щурмува страната ни през летния период. От тази гледна точна е по-добре да се проведат избори само за президент.
- Какъв трябва да бъде следващият държавен глава на България?
- При формата на управление на страната – парламентарна република, президентът не решава нищо и има много малко власт. За това този въпрос ще ме заинтересува много, ако решим да сменим формата на управление на президентска република. Така е в най-водещите държави САЩ, Русия, Франция. Президентската република ще оздрави политическия живот в България. Ще махне от политиката хиляди неподготвени навлеци, които са създали над 400 партии с една единствена цел – да се доберат до заветния 1 процент, който им осигурява 800 000 лева годишно безвъзмездно или да пречат на останалите партии, спечелили болшинство, да реализират своите програми. Политическата професия не е лесна работа. Невъзможно е да чуеш на запад от Калотина приказки от рода – днес захвърлям брашнарството или телевизионния екран и минавам в политиката. Политиката е наука, изкуство и тя не може да се практикува от всеки неподготвен човек. За щастие в България има подготвени хора. Освен това пропорционалната система на избори при парламентарната република изключва всички качествени хора, априори, и идват на власт хора, които стават депутати, министри, зам.-министри, хора, които имат пари и буквално се купуват местата.
- Готов ли е Бойко Борисов за президент на страната?
- Да, той е един от хората готови за президент. Бих спомен и други имена, защото някои твърдят, че нямаме подготвени хора. Бих споменал Марин Райков, себе си дори и много други хора.
- Може ли според Вас Слави Трифонов да влезе в политиката и ако се намърда има ли шанс за успех?
- Този човек има огромна популярност. Признавам, че той е рядко явление в шоубизнеса. Той може да ентусиазира 100 000 чалгаджии и същевременно 100 000 патриоти, пеейки има революционни възрожденски песни не по-зле от колкото чалгата. Но от въпросите в референдума, който той инициира си личи, че той не е подготвен за политиката. Той заявява следното: Депутатите ще ги намалим от 240 на 120 и това ще доведе до качествени хора. Единствената полза от такова намаление, ако има такава, ще бъде известна икономия за държавния бюджет. При тази система на управление дали са 240 или 120 негодниците, както той ги нарича, е без никакво значение. Същото важи и за въпросите, свързани с избирането на областни полицейски началници. По начина, по който се организират подобни избори в България нищо чудно да видим Митьо Очите да управлява Областната дирекция на полицията в Бургас след известно време.
Едно интервю на Явор БЕЛЧЕВ, БЛИЦ