Министерският съвет прие държавния бюджет и бюджетите на здравната касата и на Държавното обществено осигуряване.

Както БЛИЦ съобщи, БНБ се обяви категорично против проектобюджета за 2025 г., защото застрашава приемането на еврото и се създават рискове за изпълнението на Маастрихтския критерий за бюджетен дефицит и критерия за ценова стабилност.

Според институцията високия растеж на текущите бюджетни разходи ще доведе до наложително повишаване на данъчно-осигурителната тежест за фирмите и домакинствата.

А служебният премиер Димитър Главчев предупреди, че кабинетът е готов да изтегли проектобюджета, ако депутатите надхвърлят 3-процентния дефицит, който е условие за влизането ни в еврозоната.

Новината за приемането на бюджета беше съобщена от служебния министър на финансите Людмила Петкова след заседанието. 

Министър Петкова припомни, че Министерството на финансите е подготвило анализ за тенденциите за нарастване на приходите и разходите.

„Още през септември беше установено, че разходите значително изпреварват приходите. Приходите годишно нарастват около 4-5 млрд. лв., съответно разходите нарастват със значителни темпове. В резултат на това беше установена разлика между приходите и разходите за 2025 г. в размер на 18 млрд. лв., при дефицит от 3 % от брутния вътрешен продукт (БВП). Прогнозният за 2025 г. БВП е 215 млрд. лв., тоест около 6,4 млрд. дефицит“, посочи Петкова. 

„Беше поставен въпросът тези 11-12 млрд. как да бъдат стопени, за да се достигне максималният размер на дефицита, заложен в Закона за публичните финанси. Министерството на финансите разработи пакет от приходни и разходни мерки, които бяха обсъдени“, припомни още тя. 

Министър Петкова добави, че България е на прага на приемането в еврозоната и трябва да се придържа към определени критерии. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ