Социалният министър зарадва всички работещи българи с тези думи

В коалиционното споразумение е заложено разработването на механизъм до края на 2022 г., който да се позове на определените адекватни минимални работни заплати в ЕС

Вдигането на минималната работна заплата се забави заради политическите събития. Възможно е при обсъждане със социалните партньори и съгласие да има още едно увеличение до края на годината. Важно е да се срещнат интересите на работещите и работодателите. Това заяви пред БНТ социалният министър Георги Гьоков.

„Необходимостта от актуализация на бюджета ще стане ясна, ако инфлацията започне да се покачва рязко. Нивата на инфлацията и сега са високи – никой не го оспорва.

В коалиционното споразумение е заложено разработването на механизъм до края на 2022 г., който да се позове на определените адекватни минимални работни заплати в ЕС. Не е тайна, че в целия ЕС най-ниските работни заплати са в България. Заложили сме и стратегия по доходите. Работим по нея много усилено“, обясни министър Гьоков.

„Един от начините да се влияе на жизненото равнище на българите е повишаването на минималната работна заплата. През последните години се отчита чувствително намаляване на нивото на бедност в страната. Високите доходи минават през стабилност в икономиката“, изтъкна той.

Министърът на труда и социалната политика подчерта, че бизнесът може да е спокоен, че с днешното решение ще бъде подпомогнат за последствията от кризата до края на юни.

„Правителството започна да компенсира бизнеса заради високите цени на тока. Мерките, които прилага правителството се оценяват от бизнеса. Друга положителна стъпка е, че успяхме да задържим ниските нива на безработицата“, изтъкна той.