Социолог предупреди: Радев не трябва да се меси в служебен кабинет на Плевнелиев, това е капан!
Не е сигурно дали Патритотите ще останат обединени до бъдещ парламентарен вот, коментира професор Иво Христов
Патриотите навярно ще опитат да направят кабинет в рамките на този парламент, но едва ли ще успеят. Такова мнение изрази социологът професор Иво Христов.
По думите му, ако се върви към предсрочни избори и настоящият президент Росен Плевнелиев съставя служебно правителство, новоизбраният държавен глава Румен Радев не трябва да се меси при формирането му, това би бил капан за него.
По думите на социолога е ясно защо БСП и ГЕРБ не искат да съставят кабинет в рамките на настоящия парламент, а от Реформаторския блок и да искат, не могат.
"На Патриотите им е ясно, че ако бъде въведена така наречената мажоритарна система, те ще гледат парламента от външната му страна, тоест че това е всъщност операция по разчистване на политическия дребосък със стабилизиране на статуквото около една-две централни политически сили. Ето защо те ще правят всичко необходимо, за да не допускат този сценарий с всички възможни форми", каза професорът пред Дарик.
В коментар на това, че кандидатът на Обидените патриоти за държавен глава Красимир Каракачанов остана трети в битката за "Дондуков" 2, професорът коментира, че той действително е спечелил 16 на сто от гласовете, но все пак логиката на президентските избори и на парламентарния вот много се различават. Поради тази причина въобще не е сигурно, че Патриотите ще получат същия дял от вота и на изборите на Народно събрание. "Те го знаят, конкурентите им го знаят, всички го знаят, поради която причина ще се опитат да се тупа топката и ако може, максимално да се печели политическо време", каза Христов.
По думите му не е сигурно дали Патритотите ще останат обединени до бъдещ парламентарен вот. "Тях единственото нещо, което ги събира в едно, е тяхната електорална слабост поотделно. Добре калкулирана сметка, че заедно, базирайки се на ресурсите на трите съставки, съчетано с това, че излизане от властовата конфигурация веднага ги прави политически аутсайдери, ги държи заедно и ще ги държи заедно в едно желание да съставят нещо като кабинет. Мисля, че няма да успеят, но ще направят опит", каза проф. Христов.
На въпроса кой президент трябва да състави следващото служебно правителство, социологът бе категоричен, че такъв въпрос няма и Конституцията е разписала ясна процедура. "Такава дискусия няма. Борисов взе да дава акъли на действащия и избрания президент все едно е в позиция и да им обяснява какво трябва да направят. Има си Конституция и там е казано: ако се наложи, ако ще се разпуска парламентът - 43-тото НС е по средата на мандата и формално не съществуват никакви предпоставки за неговото разпускане, - но ако се стигне до такова нещо, действащият президент назначава служебен кабинет, който има съответните статут и функции съгласно Конституцията", каза той.
Румен Радев формално няма никакво право да се меси в съставянето на служебно правителство от страна на Росен Плевнелиев, обясни социологът и допълни: "Второ, това е капан за господин Радев поради простата причина, че той след това трябва да носи отговорност за това служебно правителство. Това е такъв капан, че само наивник може да се хване на него. Тоест Радев да бъде въвлечен в бакиите на отиващия си режим и след това той да инкасира негативите и загубите от действията на този служебен кабинет, тоест да носи отговорност за него. Нещата се започват на чисто. Когато му започне мандатът, когато той вече е президент, защото в момента той е само избран, тоест когато той си влезе в правомощията, тогава може да назначава нов служебен кабинет или да направи трансформация в стария".