Станишев: Европа с нов икономически план за възстановяване с акцент върху социалните мерки СНИМКИ
За спешни мерки в здравеопазването и защита на работниците, МСП и бизнеса се обявиха европейските социалисти
"Европа се нуждае от нов Икономически план за възстановяване, но нека си извлечем поуки от кризата през 2008-2009 г. и този път да заложим на социалните мерки." Това заяви днес президентът на ПЕС в два видеоконферентни разговора - с левите премиери и с лидерите на партиите-членки от ПЕС.
Социалистите се обявиха за солидарност и обсъдиха как Европа трябва да се справи с кризата, предизвикана от разпространението на Covid-19. Във видеоразговора с премиерите се включиха и първият дипломат на ЕС Жозеп Борел, както и председателят на Групата на социалистите и демократите в ЕП Ираче Гарсия.
"Светът е изправен пред криза с исторически размери. В момента сме по средата на първата фаза на битката срещу covid-19, съсредоточена върху спирането на разпространението на епидемията, спасяването на живота на тези в риск и поддържането на здравните системи. Ние сме в извънредна ситуация, при която спасяването на човешки животи е абсолютен приоритет. Ясно е, че това е само първият етап на криза, която ще има дълбоки и дълготрайни последици. Тя връхлетя цяла Европа, но нейното въздействие може да бъде много различно в отделните страни."
Станишев подчерта, че приоритет са и непосредствените икономически и социални последици от кризата. Подкрепа за работници, загубили своята работа; за малките компании, които ще понесат огромни загуби; подкрепа за самонаетите лица, останали без стабилен доход.
"Да разгледаме дългосрочните аспекти. Опасявам се, че консерваторите и либералите ще настояват всичко да си продължи постарому или дори по-лошо - ще се обявят за още по-драстични мерки за строги икономии, подход, който е доказано фатален за бързо и социално балансирано възстановяване. Така ще се задълбочат и без това огромните неравенства на Стария континент.
Вместо това, да засилим инвестициите и фискалната гъвкавост за справяне с тази икономическа криза. Социалната защита е необходимо да бъде осигурена за всички работници, включително тези, които работят на платформи, сезонните работници, мигрантите и самонаетите.
Те трябва да имат достъп до обезщетения за безработица, социално подпомагане и публични програми за заетост. Всеки работник да има право на платен отпуск по болест, а работницитие, заети при нестандартни форми на заетост също да бъдат защитени при освобождаване от страна на работодателя им.
Време е за създаване и на Европейски фонд за презастраховане срещу безработица за подпомагане на онези, които са загубили работата си, така че всички да бъдат част от икономическото възстановяване.", подчерта президентът на ПЕС.
В свое писмо, изпратено по-рано тази седмица до премиерите и до лидерите на партиите-членки на ПЕС, Станишев настоява за изработването на Европейски икономически план за възстановяване и на дългосрочна фискална рамка, която предвижда програма за растеж за следващите години.
"Да се засили синергията между ЕИБ и националните инвестиционни банки, за да насърчим и увеличим инвестициите. Кредитните линии обаче няма да са достатъчни за пълното преодоляване на широкообхватния социално-икономически шок от тази пандемия.
Еврозоната се нуждае от фискален капацитет, така че пряко да подкрепя нашите граждани и да възобнови икономиката ни чрез безвъзмездни средства и инвестиции. Съществуващите механизми за финансова помощ като Европейският механизъм за финансова стабилност и Европейският механизъм за стабилност трябва да бъдат активирани, така че да се осигури незабавна подкрепа с минимални разходи и без условия.
Емитирането на еврооблигации е най-разумният вариант за финансиране на дългосрочната стратегия за възстановяване на Европа с минимални разходи. Това е ефикасно и устойчиво решение за съвместна работа и подпомагане на семействата и МСП, както и ключов инструмент за изпълнение на нашите обещания към всички европейски граждани."
"Вирусът не бива да убие демокрацията". С тези думи се обърна към колегите си словенският социалист Деян Зидан. Той изрази загриженост, че не бива да се допуска извънредната ситуация да се използва за погазване на граждански и човешки права, каквито опити вече се наблюдават, включително в Европа.
Станишев подчерта, че мерките за борба с кризата от Covid-19 в никакъв случай не бива да водят до засилване на авторитарните аспирации на някои лидери. Председателят на НС на БСП Корнелия Нинова и Берталан Тот от Унгария също обърнаха специално внимание на този аспект.
Станишев и левите лидери приветстваха зелената светлина за присъединяването на Албания и Северна Македония към ЕС и заявиха подкрепата си за икономически мерки за двете страни по време на кризата. Зоран Заев благодари на политическото семейство на европейската левица за подкрепата в трудния процес по пътя към това решение.