В Плевен скочиха на "Промяната": Използват болката ни за жалък пиар
Действията им в никакъв случай не помагат за разрешаване на проблема с безводието в Плевен, а задоволява единствено и само лични амбиции на представителите на посочената политическа партия и разделя още повече обществото
В последните дни сме свидетели на опити от страна на представители на „Продължаваме промяната“ в Плевен да използват болезнената тема с безводието в общината за политически и личен пиар, както и опити от страна на същите лица да си приписват заслуги за мерки, осъществени от Община Плевен и кмета д-р Валентин Христов, съвместно с областния управител Николай Абрашев и държавата.
Това се казва в позиция на общината срещу спекулации от страна на „Продължаваме Промуната“.
Според ръководството на Плевен поведението на ПП на местно ниво е недопустимо и изключително грозно.
Ето какво още написаха в декларацията си от Община Плевен:
Същото в никакъв случай не помага за разрешаване на проблема с безводието в Плевен, а задоволява единствено и само лични амбиции на представителите на посочената политическа партия и разделя още повече обществото.
Решаването на проблемите с безводието в Плевен е основна задача, с която от месеци е ангажирано цялото ръководство на Община Плевен. Проведени са поредица от срещи с министъра на регионалното развитие и благоустройственото инж. Виолета Коритарова и с министъра на околната среда и водите Петър Димитров. Набелязани и предприети са конкретни мерки, които Община Плевен осъществява с подкрепата на държавата.
След поредица от срещи на кмета д-р Валентин Христов и областния управител Николай Абрашев в МРРБ и МОСВ, са набелязани краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки:
Изграждането на язовир „Черни Осъм“ е безалтернативен проект за решаване на проблема с водоснабдяването на областите Плевен и Ловеч, и държавата започна реални дейности за рестартиране на обекта.
Строителството на язовира се очаква да отнеме около 10 години, заради което е предприета спешна краткосрочна мярка за облекчаване на водния режим за Плевен. Тя е изграждане на довеждащ водопровод за подхранване на шахтовите кладенци от Водоснабдителна група „Биволаре“. Това ще повиши количествата на подавана вода с около 15 на сто.
Община Плевен работи активно и по проектиране подмяната на вътрешната водопроводна мрежа, която е стара и амортизирана и в момента води до загуби на вода от 60%. С приоритет се работи по участъци от ВиК-мрежата в града, които са най-критични.
Предвид критичната ситуация Община Плевен преразглежда и оптимизира проектите, които ще се финансират от Инвестиционната програма на държавния бюджет. С предимство ще бъдат осъществени проекти за ремонт на най-компрометираните и нуждаещи се от реконструкция участъци от ВиК- мрежата.
Паралелно с това МОСВ засили наблюдението на нивата на водите в язовирите и затегна регулационния режим, като приоритетно се отпуска вода за питейни и битови нужди.
Община Плевен е в ежедневен контакт и с представители на РЗИ - Плевен, ВиК, Държавен резерв, Басейнова дирекция и „Напоителни системи“, с които обсъжда и реализира възможни краткосрочни мерки с цел облекчаване на режима за гражданите:
Тази сутрин, със съдействието на Министерството на околната среда и водите и Министерството на отбраната, са осигурени и изпратени водоноски за нуждите на УМБАЛ „Г. Странски“;
В разговор с министър-председателя Димитър Главчев и министъра на отбраната Атанас Запрянов е обсъдена възможността за използване на водоизточници на територията на военните поделения в региона;
Във всички ясли, детски градини и училища на територията на общината е направена организация по места за доставка на вода за пиене и осигуряване на резервни съдове за вода в режимните часове;
Поддържа се ежедневен контакт с РЗИ - Плевен относно състоянието на лечебните заведения в общината. На 08.11.2024 г. служители на дирекция „Надзор на заразните болести“ при РЗИ са извършили проверка в петте най-големи заведения за болнична помощ в областта, включващи 85 % от легловия фонд. Установено е, че лечебните заведения извършват в пълен обем и без ограничения своите дейности. По места ръководствата са направили нужната предварителна организация за подсигуряване на резервни количества вода, която използват в режимните часове.