Валери Симеонов с много притеснителни данни за домашната ракия у нас

В България има около 1500 регистрирани казана и около 5-6000 незаконни, срещу които не се предприемат никакви мерки, защото не са твърде интересни като места за проверки на Агенция "Митници" и НАП. Това каза в "Денят започва" Валери Симеонов вицепремиер по икономическа и демографска политика. Той вчера прие в министерския съвет Сдружение "Българска домашна ракия". На нея той каза, че са поставени въпросите за продължаващото безметежно съществуване на сив сектор.

"Това са едни казани, за които всеки селски и градски кмет знае, но не предприема нищо. Мащабен сив сектор, който създава неравноправие и подбива работата на тези,които си плащат данъци и акцизи и създава сериозни обороти в с големите производители монополисти", посочи Симеонов.

По думите на вицепремиера трудно може да се каже, че произвеждат истинска ракия. Правят го с меласа и със зърнен етилат от царевица, произвеждат спирт, на който се слагат есенции, естетически оформен етикет и бутилка

"Незаконните купуват мек и топъл спирт от големите производители и с него правят същото,което и големите - имитация на ракия. По тази начин големите производители, които по традиция не произвеждат ракия, продават спирт на малките, които са сиви, нямат касов апарат, не плащат никакъв акциз и успяват да предложат на пазара една евтина напитка, която не е ракия", категоричен е вицепремиерът.

Той каза, че начинът да се ограничи е лесен, както всяко нещо. Ако трябва, ще проверява кмет по кмет

"Не мисля, че е срамно да осигуриш водоснабдяване и канализационно отвеждане. Ако трябва ще се занимаваме с казани. Не се срамувам от проверките през лятото, защото те вкараха между 300-400 млн. лв повече за 2017 от 2016 г. в бюджета. Ако някой друг вицепремиер като Кунева, е вкарал такива суми, нека да се срамува, аз не се срамувам.

Има натрупани определени административни дефекти и някой трябва да се ангажира", изтъкна Симеонов. Вицепремиерът даде за пример, че мрежата,която трябваше да бъде изградена на Калотина и към момента е безстопанствена, случаят с язовир "Бели Искър" също.

Според него корупцията е на изпълнителско равнище, а филмът на Елена Йончева има крайна цел манипулация и дори не може да го нарече филм.