Васил Велев: В българската енергетика има триглав змей

За миналата година сме с втората най-скъпа енергия за индустрията, като се вземат предвид доплащанията за американските централи, посочи той

В енергетиката у нас има "триглав змей", който ограбва труда на хората. Първата глава на този "триглав змей" е Българският енергиен холдинг (БЕХ), който ограничава предлагането.

Втората глава са група фирми, които медиите свързват с Христо Ковачки, който е най-големият частен играч на борсата. Третата глава са американските централи, и като добавим и недостатъчната свързаност, в момента ние сме изолиран остров – не можем да продаваме и купуваме на пазара ден напред. Това позволява на местните играчи да манипулират пазара, коментира Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.

"За миналата година сме с втората най-скъпа енергия за индустрията, като се вземат предвид доплащанията за американските централи. Това е за пазара ден напред. За България за миналата година средната стойност е 47.46 евро. Към нея прибавяме 10.70 евро и стават 58.16 евро".

"Въпросните централи имат недопустима, неправомерна държавна помощ. Когато има недостиг на капацитет, се прави механизъм за такива. Провежда се търг. Който даде най-ниска цена, получава държавна помощ. Тези централи трябва да участват в търгове за капацитети", уточни гостът.

Васил Велев взе отношение и по темата за предложенията на работодателите в четири основни направления: Бизнес среда и икономика, енергетика, демография, образование, пазар на труда и трудова миграция, политики за социална защита.

"Вече направихме две срещи с екип, ръководен от вицепремиера Томислав Дончев. До края на месеца можем да имаме подписано национално споразумение".
Най-острите проблеми са недостигът на човешки ресурси и скъпата енергия, посочи Велев.

"Поколенията, родени след началото на промените, са с 50 хил. по-малобройни. Нямаме сфера, в която да има излишък - навсякъде има дефицит".