Важни новини за всички, ползвали неплатен отпуск заради коронакризата
На запорни изпълнения не подлежат съобщения върху вземанията на работниците и служителите по изречение първо, включително постъпили по банковите им сметки
До 90 дни неплатен отпуск ще се зачитат за трудов и осигурителен стаж и през следващата година. Това предлагат депутати от ГЕРБ с поправки в Закона за извънредното положение, пише Монитор.
Така хората в неплатен отпуск заради коронакризата няма да губят правото си на пенсия или обезщетение за безработица заради прекъсване на стажа. Освен това работодателите ще могат да ги задържат по-дълго на работа.
"С оглед гарантиране на трудовите и осигурителни права на работещите се предлага неплатеният отпуск, ползван през 2021 г. да се признава за трудов стаж в размер до 90 работни дни.
През 2021 г. за осигурителен стаж при пенсиониране ще се зачита времето на неплатения отпуск до 90 работни дни. Освен това ще се даде възможност на работодателите да запазят заетостта на наетите при тях работници и служители", се казва в мотивите на вносителите.
Депутатите предлагат още обезпечителните мерки да не се налагат и действия по принудително изпълнение не се извършват до два месеца след отмяната на извънредната епидемична обстановка върху парични средства, изплатени на работници и служители като компенсации.
На запорни изпълнения не подлежат съобщения върху вземанията на работниците и служителите по изречение първо, включително постъпили по банковите им сметки.
Друго предложение е, че по време на извънредното положение, съответно на извънредната епидемична обстановка и до три месеца след нейната отмяна, Националната здравноосигурителна каса и Българският лекарски съюз, съответно Българският зъболекарски съюз, може да подпишат анекс към съответния национален рамков договор, който съдържа заплащане за работа при неблагоприятни условия по време на обявеното извънредно положение, съответно на извънредната епидемична обстановка и до три месеца след нейната отмяна на изпълнителите на медицинска помощ, съответно на дентална помощ, условия и ред за заплащането и методика за определяне размера на сумите.
Средства може да се осигуряват и чрез допълнителен трансфер от бюджета на Министерството на здравеопазването.
Министерството на здравеопазването да може да изплаща допълнителни възнаграждения за постигнати резултати на служители в системата на ведомството и подведомствените му разпоредители с бюджет, работещи при неблагоприятни условия по време на обявеното извънредно положение, съответно на извънредната епидемична обстановка, включително за дейности, свързани с поставяне на ваксини срещу COVID- 19.
На микро, малки и средни предприятия, които са преустановили дейността си след 1 ноември 2020 г., се предоставят безвъзмездни средства в размер на процент на оборота им без ДДС за същите календарни месеци в рамките на периода от март 2019 г. до 29 февруари 2020 г., за срок до отпадането на съответното ограничение.
За регистрираните микро, малки и средни предприятия, които след 1 януари 2020 г. са възобновили дейност, която е преустановена в изпълнение на заповед на министъра на здравеопазването, безвъзмездните средства са в размер на процент на оборота им без ДДС за предходния месец на месеца, през който е преустановена дейността. Средствата се предоставят за всеки от месеците до отпадане на преустановяването, като за непълен месец на преустановяване се предоставя сума, пропорционална на дните от месеца.
Промяната на такса смет според броя на обитателите на едно жилище и според количеството генериран отпадък, а не по данъчната оценка, както беше досега, се отлага с една година.
Причината е, че и преброяването на населението у нас ще се извърши през есента заради пандемията. Това става ясно от внесени от Менда Стоянова и други депутати от ГЕРБ промени в Закона за местните данъци и такси.
С предложените текстове въвеждането на новата такса смет се обвързва с публикуването на резултатите от преброяването. Стоянова предлага въвеждането на новата такса да стане в рамките на една година след изготвянето на доклада от НСИ, който пък ще бъде изготвен, след като мине преброяването.
В сегашния закон е записано, че от 2022 г. таксата за сметосъбиране и сметоизвозване да се определя според броя на хората, които живеят в един имот, или според количеството изхвърлени боклуци. Ако предложението на депутатите от ГЕРБ бъде прието, новата методика ще е в сила най-рано в началото на 2023 г., а може и по-късно.
Вариантите за определяне на таксата според генерирания отпадък са да се раздават торби, които домакинствата да закупят, или да има отделни контейнери, на които ще се отчита колко често се събират. За поддържане на чистотата такса смет може да се определя на база брой живеещи или застроена и незастроена площ на имота.