Вече история: Ето как ще запомним 43-тото Народно събрание
Две години не стигнаха на депутатите от този парламент да изкарат мандата си докрай. За тези, които днес за последен път ще прекрачат прага му, остава утехата, че в автобиографиите си ще запишат „бивш народен представител”. И ще получат по над 1500 лева, ако решат да се запишат на трудовата борса, разказва Нова телевизия.
За другите, които политиката няма да остане затворена врата, предстои най-сериозното изпитание - да убедят избирателите колко ценни биха могли да им бъдат в следващия парламент. Ако избирателят запомни с нещо работата на този парламент, това ще са многобройноте скандали. И честата липса на кворум. Един от символите на парламента – още преди да влезе в него стана Ана Баракова.
На жълтите павета я изстреля партията на Николай Бареков „България без цензура”. И случайността номера на партията да съвпада с личния й номер в бюлетината. Поврати не липсваха и в управляващата коалиция, която излъчи правителство. Промените в Конституцията и съдебната власт се оказаха един от заложниците, който разклати коалиционния мир. Напрежението между партньорите изби на повърхността след решението да оставят на трупчета антикорупционния закон на вицепремиера Меглена Кунева. И до сега остава неясно дали нервите на премиера Бойко Борисов не издържаха или целенасочено ГЕРБ решиха да тестват непопулярен подход в президентската кампания. Като издигнат Цецка Цачева за кандидат в президентската надпревара. А, Бойко Борисов да я превърне в залог за оставането на власт.
Депутатите от този парламент завещаха на следващите промените в Изборния кодекс и резултата от референдума. Администрацията на парламента все още калкурила сметките колко скъпо ни излязоха депуатите през двете години от мандата си. Само за последната командировките им зад граница струваха близо 900 000 лв. на данъкоплатците. Друг половин милион бяха похарчени за представителни разходи като венци, цветя и посрещане на гости от чужбина.