Версия: Депутат шашна кое дежавю е бутнало правителството

Няма как само с ентусиазъм да се пребори корупцията, смята Димитър Делчев

"Тактическите съображения около връщането на третия мандат са правилни. Конституцията не предписва кога точно трябва да се разпусне Народното събрание. От гледна точка на избирателите и от гледна точка на държавата няма голямо значение това дали изборите ще са след два месеца и една седмица или сред два месеца и три седмици. 

Абсолютно легитимни са тактическите съображения, каквито винаги е имало при насрочването на предсрочни парламентарни избори, примерно кога да е датата, за да е удобна на повече хора да гласуват, както и преди да се разпусне - парламентът да довърши някаква важна работа. Тези съображения трябва да бъдат взети предвид". 

Това коментира пред БНР Димитър Делчев, ексдепутат в няколко парламента, лидер на Движение "България на гражданите". 

"Управляващите трябва да преценят дали една или две седмици са им необходими, за да изберат председател на КЕВР и да довършат няколко важни законодателни акта, които са ключови за Плана за възстановяване. Това обаче няма как да продължи повече от 10-15 дни, защото ще изглежда все едно някой стои на власт без тази легитимна възможност", уточни той.

Председателят на ДБГ определи като дежавю разпадането на Народното събрание в момента, когато започнат някакви усилия за борба с корупцията

Той припомни, че през 2015 г., когато е бил предложен първият вариант на антикорупционния закон, който е имал шанс да създаде силна и независима комисия за борба с корумпираните лица, тогава НС се е разпаднало след първото четене на този закон и той не е бил приет:

"За да се стигне до комфортното мнозинство на ГЕРБ с "Обединените патриоти", когато си приеха един слаб антикорупционен закон със слаб антикорупционен орган, който не вижда никаква работа". 

"Няма как само с ентусиазъм да се пребори корупцията. През последните 6 месеца виждаме един ентусиазъм, подплатен на някои места с решителност, но на някои места е издънен от липсата на знания и предварителна подготовка. Това все пак е стъпка напред, защото доскоро нямаше воля за борба с корупцията".

Според Делчев предишните два служебни кабинета на президента са имали заявена воля да се борят с корупцията:

"Да видим дали и следващото служебно правителство ще е такова - това много зависи от хората в него и от темпа, който се задава от Румен Радев. Но без промяна в законодателството няма да стане. Затова е много важно в следващия парламент да има голямо антикорупционно мнозинство и то да търси фигурата и разпоредбите в антикорупционния закон, които ще доведат до ефективна борба с корупцията".