Виден критик на Радев стана началник кабинета на Нинова
Политологът Калоян Методиев беше и шеф на кабинета на президента, но си подаде оставката заради поради разминаване в оценките, методите и целите на политиката
Политологът Калоян Методиев стана началник кабинета на икономическия министър Корнелия Нинова, съобщава Епицентър.бг.
Калоян Методиев е доктор по политология, специалист по Балканите, автор на стотици статии и интервюта на политическа и социална тематика.
Изборът на Нинова не е случаен. Методиев е отличен организатор, специалист по масовите комуникации, познава в дълбочина обществените процеси. Той е последовател на консерватизма в политиката и в многобройните си интервюта е подчертавал, че "Нинова е ярък изразител на националния интерес, на една социално-консервативна политика, която се изповядва и от мнозинството в българското общество".
Според него, лидерът на БСП Корнелия Нинова е успяла да удържи твърда позиция по отношение на социалния вектор в правителството като по този начин е постигнала идейна победа.
Кой е Калоян Методиев?
Калоян Методиев е роден на 24 април 1976 г. в град София. През 1994 г. завършва 133 СОУ „Ал. С. Пушкин“ с хуманитарен профил и руски език.
През 2001 г. се дипломира като магистър по политология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където специализира Външна политика и Национална сигурност.
Доктор по политология. Автор на книгите „Поколения и възраст в политиката. Българският преход“ (2012) и „Западните Балкани и България (политика, дипломация, сигурност)“ (2016). Автор на стотици статии и интервюта на политическа и социална тематика.
Ползва английски, руски, сръбски и хърватски език. Женен с две деца.
Началник на кабинета на президента на Република България (19.08.2019 – 21.09.2020)
Организира "Българо-японският бизнес форум", който е най-голямото подобно събитие в двустранните отношения с участието на българското президентство, правителство, НС, работодателските организации, БАН, японските инвеститори в България и представители на най-големите японски корпорации с годишен оборот над 390 милиарда долара.
Научна и преподавателска дейност
През 2011 г. става доктор по политически науки след като защитава дисертация на тема „Генерационна динамика и биологично възрастови фактори в българската политика (1989 – 2007)“
От 2010 до 2019 е хоноруван преподавател в катедра „Политология“ на Софийския университет.
От 2012 до 2017 е асистент в ЮЗУ „Неофит Рилски“, където води курсове по Политически маркетинг, Институции на съвременната държава, Политически партии, Имиграционни политики, Енергийни политики, Съвременна политическа история на Балканите.
От 2015 до 2019 година е политолог и главен анализатор на Института за стратегии и анализи.
От 2020 до 2021 е директор на институт "РЕГО"