ВМРО с важно предложение за закриване на КЕВР в сегашния му вид от Кирил Петков

Войводите ще настояват за разделение на енергийните и ВИК услуги за повече справедливост при крайните потребители

Друга част от мотивите на ВМРО са, че само по документи КЕВР реално е независим орган. Комисията като орган е зависима от изпълнителната власт по отношение на извършването на проверки и определяне на регулаторната рамка в различните сектори на енергетиката, както и по отношение на ВиК услугите, което реално поставя сериозни рамки в изпълнението на задълженията ѝ.

Като орган КЕВР отдавна не се ползва с доверието на българските граждани, а изследването на работата на комисарите и на самата Комисия показва, че регулаторната ѝ дейност се свежда до формална проверка на факти и обстоятелства, без правни и фактически възможности да се извършва реална контролна дейност, в т.ч. и на определени обекти и дейности, се посочва като причина за исканото закриване. 

Това се настоява в писмо, пуснато до всички парламентарни групи в 47-ото НС. Писмото е подписано от члена на националното ръководство на ВМРО и председател на групата „Патриоти за София“ в СОС Карлос Контрера.

От девет души състав едва двама са с ресор водоснабдяване и канализация, което е и предпоставката назад в годините този комунален сектор да бъде трайно и устойчиво неглижиран, посочват още в писмото от ВМРО.

За нас този модел е доказано нефункционален и настояваме вместо да стартира процедура по избор на нов председател на КЕВР и нейните членове, да се предприеме кардинална реформа по отношение на тези регулаторни функции.

 

Писмото е адресирано до всички парламентарни групи - "Продължаваме промяната“; "ГЕРБ – СДС“; "Движение за права и свободи“; "БСП за България“; "Има такъв народ“; "Демократична България“"Възраждане“.

 

Прилагаме и пълния текст:

 

ПРЕДЛОЖЕНИЕ

 

от ПП „ВМРО – Българско национално движение“,

гр. София, ул. „Пиротска“ 5, ет. 5

 

Относно: закриване на Комисията за енергийно и водно регулиране и създаване на независими комисии за контрол върху енергетиката и контрол върху ВиК услугите

 

Уважаеми народни представители,

Съгласно Закона за енергетиката (ЗЕ) Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е независим от изпълнителната власт висш държавен орган, който регулира дейностите в енергетиката и водоснабдяването и канализацията. Практиката обаче показва, че макар и избирана в нарочни процедури от страна на Народното събрание, Комисията като орган е зависима от изпълнителната власт най-малкото по отношение на извършването на проверки и определяне на регулаторната рамка в различните сектори на енергетиката, както и по отношение на ВиК услугите. Като орган КЕВР отдавна не се ползва с доверието на българските граждани, а изследването на работата на комисарите и на самата Комисия показва, че регулаторната ѝ дейност се свежда до формална проверка на факти и обстоятелства, без правни и фактически възможности да се извършва реална контролна дейност, в т.ч. и на определени обекти и дейности. Всичко това прави Комисията просто буфер между гражданите и властта по отношение на определянето на цени на регулиран пазар в сферата на енергетиката и ВиК услугите. Самата Комисия съгласно закона е натоварена и с други функции, но назад в годините практиката показва, че те не се изпълняват или ако се изпълняват, това се случва само формално.

 

В самото структуриране на органа (чл. 11, ал. 1 от ЗЕ) е допусната на законово ниво една дисфункция - небалансирано разпределяне на дейностите между дейностите по енергетиката и ВиК услугите. От девет души състав едва двама са с ресор водоснабдяване и канализация, което е и предпоставката назад в годините този комунален сектор да бъде трайно и устойчиво неглижиран. В същото време КЕВР е натоварена и с регулиране на секторите пренос и доставка на електрическа енергия, природен газ и топлинна енергия. Тази материя следва да бъде изследвана и контролирана от общо до 7 от комисарите. Налице е едно своеобразно смесване на правна дейност (регулаторна) по отношение най-общо на комунални дейности от голям обществен интерес от доставка и пренос на електрическа енергия до Вик услуги.

 

Считаме, че на този етап настоящият модел е доказано нефункционален и не отговаря на очакванията на гражданите за повече справедливост, яснота при вземането на решения и най-вече ефективност по отношение на контрола на енергийните и Вик дружествата. Ето защо все по-отчетливо в българското общество се говори за въвеждане на нов модел и закриване на КЕВР в сегашния ѝ вид. Смятаме, че един подобен подход е оправдан най-вече заради обществените очаквания да се промени моделът на регулация в тези чувствителни за хората сфери, но и заради постигане на правна сигурност и по-добра уредба както на правомощията, така и на функциите на един подобен независим регулаторен орган.

 

Поради това предлагаме вместо да започва процедурата по избор на председател на КЕВР и нейни членове, да се предприеме кардинална реформа по отношение на тези регулаторни функции, т.е. закриване на КЕВР в настоящия ѝ вид и създаване на две независими комисии – за енергетиката и за ВиК услугите. Това означава цялостна поправка на ЗЕ в частта Глава трета, Раздел I и цялостна реформа в Закона за регулиране на ВиК услугите (ЗРВКУ). Смесването на двете функции по отношение на енергийните дружества и на ВиК операторите следва да бъде веднъж завинаги премахнато още на ниво закон. Самата специфика на дейностите е различна и що се касае до ВиК услугите тяхното място категорично е в отделен закон, с отделен регулатор, при изцяло нова правна рамка, определяща реда и начина на функциониране на Вик системите.

 

Без подобна дълбока реформа всички мерки, в т.ч. по избор на нови председател и членове на КЕВР, ще бъдат палиативни и далеч от обществените очаквания за прозрачност и решения в полза на обществото.

 

В заключение предлагаме да се прекрати процедурата по избор на председател и членове на КЕВР, да се свика обществено обсъждане за промени в Закона за енергетиката и Закона за регулиране на ВиК услугите с цел създаване на нови независими  органи за регулиране и контрол на енергетиката и Вик услугите.

 

С уважение:

Карлос Контрера, член на националното ръководство