Въвеждаме еврото най-рано от 1 януари 2022 г., прогнозира Горанов

Оптимистичната прогноза за въвеждане на еврото в България е 1 януари 2022 г. Това обяви финансовият министър Владислав Горанов по време на дискусия с участието на еврокомисаря Валдис Домбровскис, заместник–председател на Европейската комисия.

Ако стрес тестовете на българските банки приключат до юни т.г., какъвто е и плана, ще може да кандидатстваме за влизането в механизма ERM 2, известен като чакалнята на Еврозоната. В него левът ще трябва да бъде две години и през 2021 г. България да влезе в Еврозоната, коментира финансовият министър, цитиран от "Монитор". 

Това е оптимистичен вариант на пътя ни към Еврозоната, защото в тези две години трябва да променим законодателството ни.
Но преди това до лятото трябва да приключи проверката на ЕЦБ на шестте български банки, които са определени като значими за банковата ни система. Вече са избрани одиторите, осигурени са и средствата за проверката на финансовите ни институции, отговори Горанов на въпрос от публиката на какъв етап е проверката от страна ЕЦБ.

Финансовият министър допълни, че влизането ни в чакалнята зависи от 19 държави-членки на Еврозоната, ЕЦБ и Дания. Последната е в чакалнята на Еврозоната, но все още не е въвела еврото. "Ако европейският надзор каже, че банките ни отговорят на изискванията и ЕЦБ може да изпълнява надзорната си функция у нас, ни трябва и подкрепата на държавите в еврозоната и Дания", каза Горанов.

"В последните години еврото се утвърди като втората най-ползвана валута. За 20 години европейската валута се превърна в гаранция за интеграция, обединяващ фактор", допълни финансовият министър.

До преди години 9 от 10 български граждани не са били запознати какво ще стане в случай, че приемем еврото като валута, коментира евродепутатът Ева Майдел по време на дискусията.

Преди 9 месеца започнаха дискусиите за влизане в Еврозоната. “Първото важно нещо, което успяхме да направим, е, че вече имаме план за влизане в Еврозоната”, коментираме Майдел. По нейни думи сега е важно да се работи за по-добрата осведоменост на гражданите, от които повече от половината не знаят какво ще стане. Липсата на информация води до фалшиви новини, каза Майдел.
Темата коментира и Горанов. По думите му се спекулира с възможен забавен растеж на икономиката ни и бъдеща висока инфлация след като еврото замени българския лев.

По думите му ценовите изменения се регулират чрез вдигане на заплатите. Шоковете са управляеми чрез пазарни механизми.
В края на годината можем да очакваме и по-ниски цени за трансгранични преводи благодарение на нов регламент. “Ако сега плащаме по 30-50 лева, то през декември потребителите вече ще плащат десетократно по-ниски суми”, завърши Майдел. По нейни думи е важно да се покажат ползите от приемането на еврото на потребителите, което и стана с приемането на регламента.