Захариева пред ООН: Борбата срещу пандемията не трябва да бъде за сметка на демокрацията
С видео изказвания се включиха държавни и правителствени ръководители, министри на външните работи и на здравеопазването на 141 страни
Глобалното единство и сътрудничеството в рамките на ООН са ключови за преодоляването на предизвикателствата, породени от COVID-19. Противодействието срещу пандемията не трябва да бъде за сметка на демократичното и гражданско пространство, върховенството на закона и международните ангажименти.
Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи на Република България Екатерина Захариева във видеообръщение по време на 31-вата специална сесия на Общото събрание на ООН. Сесията, която се провежда дистанционно на 3 и 4 декември 2020 г., е посветена на борбата с пандемията, предизвикана от коронавируса.
Встъпителни изказвания при откриването на направиха генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус, председателят на Общото събрание на ООН Волкан Бозкер, както и генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
С видео изказвания се включиха държавни и правителствени ръководители, министри на външните работи и на здравеопазването на 141 страни.
В духа на призива на генералния секретар Гутериш за глобално прекратяване на огъня, който България подкрепи в началото на тази година, Екатерина Захариева подчерта, че в настоящата ситуация е изключително важно да се спазват всички резолюции на ООН, свързани с конфликти.
Според българския външен министър кризата, породена от коронавируса, е засегнала особено жените и момичетата, които обаче са доказали своята роля на лидери в отговора на пандемията.
В условията на справяне с предизвикателствата, породени от коронавируса, защитата на правата на детето остава ключов приоритет на българската вътрешна и външна политика, заяви Екатерина Захариева и изтъкна въведените от правителството програми за социална защита и икономически мерки, насочени към децата, следвайки усилията на агенциите на ООН, включително Плана на УНИЦЕФ от шест точки за защита на нашите деца.
В подкрепа на целта за икономическо възстановяване на държавите-членки на ООН, вицепремиерът подчерта, че България е активен участник в приетата стратегия на ЕС за зелено, дигитално, справедливо и устойчиво възстановяване с облекчаване на дълга и инвестиции, свързани с целите за устойчиво развитие.