Година след пожара на ферибот край Корфу: Пострадалите българи все още чакат справедливост
Разследването все още е в ход, а според експерти подобни случаи се точат около 15 години
Година след пожара на ферибот край остров Корфу, българите, които пострадаха, и семействата на загиналите, продължават да очакват справедливост, предава БНТ.
Огънят избухна в нощта срещу 18 февруари, а на борда имаше близо 130 души. 12 от всички пътници останаха в неизвестност, сред тях и наши сънародници.
Част от тях са предявили искове за обезщетение чрез постигане на извънсъдебно споразумение, но за тези, които не са го направили, срокът вече изтича. Разследването все още е в ход, а според експерти подобни случаи се точат около 15 години.
Какво очакват оцелелите и какво си спомнят от огнения ад преди година, в репортажа на Айше Сали.
Срещнахме се с най-тежко пострадалия българин при пожара - Алекси Панев, в родната му къща в село Ръждавица. След изписването му от болницата в Корфу, където престоя две седмици, той е напуснал фирмата, в която работеше като международен шофьор. Завел е дело срещу бившия си работодател заради проблеми със застраховката, която е трябвало да има по време на командировката. Година след трагедията е благодарен на хората, спасили живота му.
Алекси Панев: Живи и здрави да са тези хора, които ме обслужваха в Гърция. Сърдечна благодарност и на тези, които ме извадиха, ако не бяха те, какво ще лекуваш. Но как да ги намерим? Не знам...
Друг български шофьор - Светослав Найденов, ни показва снимката, която той и съпругата му изпратили на децата, за да ги уверят, че са добре.
Светослав Найденов: Ще има някакъв вид справедливост, но не е финансовата справедливост. Просто това, което човек е изпитал, е покъртително. Каквато и справедливост да получите, това си остава рана. Болка и вие живеете с нея.
След трагедията адвокати от България и Гърция са започнали да работят заедно, за да защитят правата на повече от 20 засегнати български граждани и фирми.
Елица Хондру, адвокат: Все още има работа на разследващите по кораба. Последно ни бяха уведомили, че преди 2 седмици отново се качиха експерти на кораба.
Милена Първанова, адвокат: Останаха няколко души, които не бяха разпознати. Това означава, че не успяха да извлекат достатъчно материал от изгорелите трупове, за да се направи ДНК-проба.
Кристина Данаджиева, адвокат: Повечето от документите на пострадалите - било то на автомобилите или на физическите лица, които са били пътници, са изгорели. Също така и товарителниците, документите на автомобилите и лични документи.
Юристите напомниха, че сроковете за търсене на обезщетение са кратки. Затова засегнатите не бива да предприемат грешни ходове. Особено когато става дума за неидентифицираните с ДНК-експертиза.
Милена Първанова: Не е необходимо да се прави процедурата по обявяване в неизвестност, защото това ще отнеме много време, а срокът съгласно Морските конвенции и е твърде кратък и това значи, че който е тръгнал по пътя на процедурата по обявяване в неизвестност, ще изгуби правата си да иска обезщетение.
Елица Хондру: В този тип трагични случаи, особено когато говорим за кораб, който се намира в морето, самите хора на кораба са в едно по-затворено пространство, имайки предивид, че се движат и много стоки, тези случаи се забавят с много време.
Казват, че засега компанията-собственик на ферибота е готова да сътрудничи и очакват развръзката с първите случаи.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук