След огромния пожар в Шишманци, последиците са шокиращи

Решиха да затворят завода след открито събрание на жителите на селото

Да бъде прекратена дейността на цехът за пластмасови отпадъци, на територията на Екозавода за битови отпадъци , в който възникна пожара продължаващ вече седмица. До това решение се стигна след снощното открито събрание на жителите на с.Шишманци и оклоните села Белозем и Болярино.

 На срещата присъстваха кметът на Община Раковски Павел Гуджеров, председателят на ОбС Георги Лесов, народните представители Младен Шишков и Запрян Янков,  кметът на Шишманци Костадин Иванов, общински съветници и кметове на кметства от Община Раковски. Директорът на РИОСВ- Пловдив  доц. Стефан Шилев , главен инспектор Малинов от РСПБЗН, Силвия Вълчинова и Мария Иванова от РЗИ бяха представители на ресорните институции.

Общинският кмет Гуджеров заяви,   че  в момента проблемът е регионален, но ако ситуацията не се промени ще го направи национален. Общинската администрация е сигнализирала парламентараната комисия по околна среда и  МОСВ. Ако трябва ще  се  алармира и премиерът Борисов и ще се сезира Европейската комисия- бе категоричен  Павел Гуджеров.

"Аз и вашият кмет сме с вас от първия ден. Това, което дишате вие дишаме и ние. Настоявам  да бъде наложена санкция от компетентните органи на фирма"Мишовски" -наемател на цеха за пластмасови отпадъци, в който избухна пожара. Настоявам за комплексна проверка от всички институции, които имат отношение към дейността на цеха в това число РИОСВ, РЗИ, РПБЗН, РДНСК, които да излязат със заключение и конкретни мерки, за да не се допуска рецидив. Смятам, че мой дълг и задължение е да бъда стожер и еталон , ето защо няма да правя компромис с безопастността на жителите на  Община Раковски. За мен като кмет най-важното е да опазя здравето и живота на хората от моята община."

Недоволството на шишманци е  срещу редовното обгазяване на населеното място, защото това не е инцидентен случай. Това е шестият пожар от отварянето на Екозавода. 

Жителите на селото  заявиха, че търпението им се е изчерпало, защото през годините получават само оправдания и обещания от институциите, но нищо не се случва. Не вярват и на резултатите за качеството на въздуха от Мобилната лаборатория на Екоинспекцията и смятат , че те са манипулирани. Затова следващата стъпка е гражданско неподчинение, категорични са шишманци.

Миризмата е непоносима, а хората са безпомощни да се опазят от вредното въздействие на обгазяването. Много от тях в залата заявиха, че вече имат и сериозни здравословни проблеми. Повишили са се случаите с оплаквания на горните дихателни пътища. Замърсеният въздух е бич за астматиците."С две помпи съм и пак не мога да дишам. Задушавам се ." - оплака се възрастна жена. Опасността за здравето на хората е толкова голяма колкото и рискът за екологичното равновесие в региона. Присъстващите на събранието  обясниха, че са ставали свидетели на ужасяващи картини." Пчелите ми изчезнаха, а младите фиданки изсъхват. Ако щете вярвайте"- сподели жител на Шишманци.

Кметът Гуджеров припомни факта, че за поредна година в Община  Раковски  е регистриран положителен прираст на населението.

Устойчивият възходящ тренд се дължи освен на факта, че местните хора имат работа и сигурност за бъдещето си благодарение на Индустриална зона "Стряма", големите фирми в петролната индустрия, зърнопроизводството и електрониката, но и на екологичната среда и чистия въздух.

" Ако искаме да преборим демографската криза бейби бумът да не е мираж, не бива да допускаме никога повече подобни инциденти на територията на Община Раковски. Превенцията трябва да е задължителна."- заключи  Павел Гуджеров.

Народният представител  от Раковски Младен Шишков е лично ангажиран с проблема и   припомни, че преди осем  години  обещанията са били, че ЕКОзавода ще работи по уникална за Балканския полуостров технология кото това  ще се  осъществява чрез техническото решение на френската фирма"Тескам". 

"Преди 8 години  малка група от жители на гр. Раковски създадохме една организация , която се възпротиви на изграждането на ЕКОзавода. Тогава предупреждавахме, че ще се стигне до такава ситуация, но никой не ни обърна внимание. Беше ни обещано, че от завода ще  излиза единствено въздух ухаещ на борови клонки. За съжаление трябваше да се стигне до тук,  за да се разбере, че има проблем. Оттук насетне трябва да бъдат взети незабавни решения."- допълни депутатът.