Имаме добра и ефективна данъчна система, която не трябва да се пипа. Ние все пак одобрихме намаляването на ДДС за ресторантьорството, като временна антикризисна мярка. Не подкрепяме намаляването на ДДС за другите сектори. Тази мярка не цели намаляване на цените, а подкрепа на най-засегнатия бранш, който не работи вече няколко месеца. Ние подкрепяме предложението на браншовите организации мярката да е временна. Дупката в бюджета няма да е и 150 млн., както и няма да се получи голям дефицит.

Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев, който коментира приетото днес от депутатите на първо четене намаляване на ДДС. 

"Има една заблуда, че всичко се облага с 20%. Всъщност настаняването в хотели и къмпинги се облага и сега с 9%. Четири страници са услугите, които се облагат с нулева ставка ДДС. Това не е някакъв прецедент.

Отново ще повторя, че ние твърдо подкрепяме тази временна антикризисна мярка за най-засегнатия бранш и сме твърдо против намаляването на ДДС за други браншове, защото те не са постигнали разбирателство с правителството", разкри Велев.  

Нашата философия по време на криза е следната - трябва да се подкрепят доходите на хората, а не да се намаляват цените. Трябва да има подкрепа на заетостта. За нас следващият етап на кризата ще засегне българските фирми, които се занимават с износ. Мярката 60/40 трябва да се насочи точно в тази насока - да подкрепи доходите на работниците в тези фирми", заяви още той.

"Не може бюджетът да се актуализира всеки месец. Има още много неизвестни около тази криза. Има вероятност бюджетът да се актуализира септември, но има още много време и ще видим какво ще се случи. Аз се надявам в момента да сме в най-долната точка на коронакризата", завърши председателят на АИКБ.