14 родопчани заминаха за мечтана работа в Англия, но това, на което попаднаха ги погнуси
Родопчани се оказаха поредните излъгани наши гурбетчии. Дни след като гръмна скандалът с робския труд в една от английските ферми, 14 наши сънародници тръгнаха за Острова, за да се трудят на полето с надеждата, че ще припечелят добри пари. Но се завърнаха излъгани и унижени. Оказа се, че никой във фермата до Лондон не ги очаква, нито им дава обещаното. Не се предоверявайте на случайни "работодатели", съветват специалистите. Защото надеждата за по-добро заплащане често се експлоатира от мошеници, пише "Марица".
Районна прокуратура - Смолян се самосезира и започва проверка по случая с 14-имата наши сънародници, останали без работа и подслон в Англия, след като заминали с обещание за работа във ферма. Групата пишман гурбетчии обмисля заедно да заведе дело срещу жената, повела ги към Острова.
"Не сме решили още, но е много вероятно да заведем дело", заяви пред "Марица" Божидар Ковачев. Той и съпругата му Стефка Парова са двама от завърналите се разочаровани. 27-годишната Парова разказа, че за Англия на 8 февруари тръгнали 15 души от България. Четирима били от Смилян, останалите от Смолян, Асеновград и Ямбол. Минка Ясенова събрала групата, като повела с нея и двете си дъщери , зетя и снахата. Минка работила доста време във фермата и по молба на шефа й намерила още хора за работа на полето, разказаха излъганите. По думите им, първоначално тя обещавала, че всеки от тях ще взима по 1200 лева на седмица.
Всеки от групата сам платил самолетния си билет до Великобритания, след което и транспорта до самата ферма. Когато стигнали там обаче, действителността се оказала съвсем различна.
Трябвало да работят само един ден в седмицата, защото нямало достатъчно работа за всички. Заплащането също не било обещаното. Оказало се, че ще получават по 30 паунда на ден. Били им обещани каравани, в които да живеят, но и това не получили.
Наша сънародничка спасила пишман гурбетчиите, щом се оказало, че място за тях във фермата няма. Жената ги приютила в дома си в Лондон, след като прекарали кошмарна нощ без подслон. Тя била родопчанка, позната на един от групата. Дни след като се завърнаха, българите споделят, че никога няма да забравят жеста й. А тя самата пожелала да остане анонимна. Взела ги с колата си от фермата и ги прибрала в дома си. Всички в групата се надявали да припечелят пари, тъй като имали спешна нужда от тях.
Сред разочарованите в групата била и Нина Величкова. Тя тръгнала, за да изкара пари за семейството на бременната си дъщеря. Жената била работила в чужбина като берачка на плодове и за миг не се усъмнила, че всичко ще е наред.
„Първите два дни са ми кошмарни... Просто тези два дни не искам да си ги спомням, че съществуват. Добре, че в Лондон се намери човек да ни подаде ръка. Бях с 40 градуса температура. Унижението беше страшно голямо”, сподели Нина пред медии.
Казва, че се чувства не само излъгана, но и унижена. Вместо да спечели пари, тя се връща с 1000 лева загуба.
На загуба са и Стефка и Божидар. Двамата за пръв път излизали в чужбина. Тръгнали за Англия, за да спечелят за ремонт на къщата си.
„Първите дни там бяха кошмарни. Мислех, че това се случва само на филм”, разказа Стефка Парова. Тя е категорична, че всичко преживяно ще остане травма в живота й.
Част от потърпевшите все пак решили да останат в Англия, за да си търсят работа. Според Парова в най-тежка ситуация изпаднало семейство от Асеновград. То се оказало без стотинка за обратен транспорт и така останало да следва Минка с надеждата, че ще намери работа и подслон.
Минка Ясенова не бе открита за коментар. Медията е готова да й предостави право на мнение.
Междувременно от Агенцията по заетостта подробно информират за рисковете за работа в чужбина. Чрез бюрата по труда се осъществяват информационни кампании за всички лица, които искат да работят извън България. В своите териториални поделения, както и на интернет страницата си www.az.government.bg Агенцията разпространява актуални материали, съдържащи информация за условията на живот и труд в различни държави.