Банев ревна от ареста, животът му бил в голяма опасност

Николай Банев за пореден път изплака за лошите условия в местата за лишаване от свобода, този път с уточнение, че е прашно и може да се зарази с вируса на ХИВ. Задържаният, който по правило не трябва да разполага с телефон в килията и да има достъп до интернет, почти всеки ден качва постове на личната си страница във фейсбук.

На 28 март в 13,44 ч. е сложил писмената си жалба до началника на следствения арест, където е написано, че обитава килия 17 на „Г.М. Димитров“.

Банев се оплаква, че в килията „са нарушени няколко изисквания, свързани със здравето и живота на задържаните лица“. Вътрешната решетка на прозорците не позволявала достъпа до тях и затова нямало достатъчно въздух и слънце. Прозорците били с фолио и съвсем малко се отваряли, а това ставало с „първобитни приспособления“. А наслоената мръсотия между решетките и прозорците Банев определя като „предпоставка за множество болести“, пише "Монитор". 

Той се възмущава не само от мръсотията, но и от фините прахови частици, които „не могат да се почистват - няма достъп до тях“.
Бизнесменът съобщава, че е алергичен към мухала и праха, наслоен зад вътрешната решетка и затова получава перманентни пристъпи на давене и задух, застрашаващи живота му. Освен това, определя че пространството в килията не отговаряло на изискванията на закона, а обстановката била като след апокалипсис.

„Ръждиви и изпочупени рамки на леглата. Падаща и мръсна мазилка по стените и тавана. Открита турска тоалетна, която няма нищо общо с хигиенните условия през 21 век. Без топла вода, без душ“, пише в жалбата си Банев.

Той е категоричен, че престоят на открито е подигравка с разходката на чист въздух. Не харесва и карето, определяйки го като мръсно и тясно. Нямало място за движение, пушело се през цялото време, а покривът от поликарбонат спирал слънчевите лъчи.
„Арестантите търсят промъкващото се едва слънце между стените и поликарбоната и се нареждат като за разстрел до стените, където се отразява слънцето“, пише още в жалбата. Следват и оплаквания, че помещенията за свиждане са тесни, мръсни и без въздух, с развалени или едва чуващи се телефони. Списъкът на недоволствата на Банев продължава с оскъдната храна, както и с липсата на свежи плодове и зеленчуци и гнили ябълки, които получавал в килията.

„Основната храна е хляб и глутено-съдържащи ястия. Аз многократно заявих, че съм алергичен към глутен. С пълна непоносимост към глутена. Но резултат никакъв. Вече, почти три месеца, съм лишен от хранителна пратка и практически съм на гладна диета“, оплаква се още Банев.

Лавката пък предлагала „неполезни за здравето храни в много ограничен асортимент“. Там също не се предлагали свежи плодове и зеленчуци. Арестантът се възмущава и от непрекъснатото сменяне на хора в килиите. „Изключително опасна е практиката в килиите да има постоянна ротация на различни хора, преминали през лекарския кабинет с един, единствен въпрос: “Имаш ли някакви оплаквания?” и измерване на кръвното налягане. Какво се случва, ако някой е болен от заразно заболяване като хепатит, СПИН и пр.?“, пита Банев.

Кратките телефонни разговори също не устройват Банев, което обяснява с нуждата да се „менажират семейните дела, работата си, бизнеса.“ Накрая той пита защо не му е било разрешено да купи боя за килиите, пластмасови столове и маси, а арестантите да пребоядисат килиите.

През декември м.г. в съдебната зала Банев отново се оплака от лоши условия в ареста, но не посочи конкретика. Около Нова година той бе заловен с мобилен телефон. От прокуратурата съобщиха, че е искал политическо убежище в Русия за семейството си и му била обещавана адвокатска защита пред европейския съд от руски адвокати, медийна кампания в Русия, включително срещу българската прокуратура, обсъждала се хибридна война в негова защита.

Николай и Евгения Баневи бяха арестувани във Франция и върнати у нас, където са обвинени за източването на 4 предприятия, укриването на данъци и пране на пари. Майката на бизнесмена Мария Банева също се сдоби в обвинение за участие в организирана престъпна група за данъчни престъпления, присвояване и пране на пари. Тя е на свобода срещу 10 хиляди лева гаранция.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ