Имотната мафия посегна на църковните имоти
Разследване е установило, че организираната група е около члена на настоятелството на храм „Св. Георги“ - Созопол и бивш заместник-кемт на града Костадин Мархолев
След като години наред прокуратурата и полицията не можаха да се справят със заграбването на имотите на обикновените българи, сега имотната мафия хвърли око на църковни земи в Сливенската митрополия, пише Труд бг.
Припомняме, че Сливенската епархия е най-голямата по площ и обхваща Сливенска, Бургаска, Ямболска и част от Хасковска област.
Следователно под управлението на Негово високопреосвещенство митрополит Йоаникий - един почтен Божи служител, автор на богословски книги - се намират хиляди декари църковни земи.
Дали обаче те се управляват в интерес на миряните е друг въпрос и дали зад гърба на Йоаникий не се осъществяват сделки от съмнителен характер?
Разследване на „Труд“ установи, че организирана бизнес група около члена на настоятелството на храм „Св. Георги“ - Созопол, Костадин Мархолев - бивш зам.-кмет на града, е в основата на апетитна далавера:
Ръководството на храма е сключило договор за отдаване под наем на два парцела в местността „Буджака“ (общо 8 дка) за 50 години напред с идеята на това място да се построи вилно селище - комплекс от 20 сгради, басейни, ресторанти.
В този район цената на 1 кв. м земя е 300 евро по пазарни цени. Инвестиционните намерения са видни от ПУП (Подробен устройствен план).
Договореният наем, разбира се, е смешно нисък, като досега от фирмата наемател не е платен нито лев наем, а двата терена са оградени и на информационните табели е изписано, че ще се извършват „спасителни археологически дейности от НИМ“.
Под претекст за спасяване на културно наследство скоро на това място ще изникне частен курортен комплекс, който ще натовари изключително много подземната инфраструктура, а отделните вили най-вероятно ще бъдат продадени на частни лица, които като нови собственици няма да имат ангажимент да плащат на Сливенската митрополия какъвто и да е наем.
Миряните в гр. Созопол наеха адвокатска кантора „Хорозов и партньори“ и заедно с инициативен комитет написаха официално писмо до Сливенската Света митрополия (с копия до Светия синод на БПЦ и до Окръжната прокуратура - Бургас), в което припомнят важни исторически факти и настояват за прекратяване на този безобразен договор.
Защо обаче има противници на подобно строителство?
От няколко години жителите на Созопол са подели инициатива за построяване на нов храм на този терен, защото местността „Буджака“ е три пъти по-голяма от самия Созопол и нуждата от православен храм за жителите е осезаема.
Инициативен комитет, начело с Генко Карабаджаков, е изявило това намерение в Сливенската митрополия още през 2018 г., като е деклариран ангажимент да се поемат всички разноски по проектирането, изграждането, стенописването и въвеждането в експлоатация на храма при спазване на каноническите правила.
Защо е важно на това място да има нов храм?
Историческа справка показва, че тук се е намирал стар православен манастир, построен преди повече от десет века, който е легендарен с факта, че двама от служилите тук игумени, са били избирани за Вселенски патриарси през вековете. Историческите извори свидетелстват, че през 16 в. по заповед на турския султан манастирът е разрушен, а най-ценните икони са изпратени в манастир на Принцовите острови.
Жителите на Созопол се надяват, че при евентуално построяване на нов храм на същото място, Българската православна църква ще има аргументи да поиска връщането на иконите.
Инициативният комитет е избрал това място не само заради неговата религиозна и историческа стойност, а защото то се намира в урбанизирана територия на около 1 км от гробищния парк на Созопол.
Евентуалното използване на църковните имоти за строителство на вилни сгради би затруднило изграждането на храма, тъй като е невъзможно съчетаването на туристическа дейност с работата на църквата.
Двигател на далаверата с „археологическото проучване“ е Костадин Мархолев, като сключеният от него договор, потвърден от Сливенския епархийски съвет, не е минал през санкция на Светия синод, което е сериозно нарушение на правилата.
От Синода потвърдиха, че не са информирани за процесите в Сливенската епархия. Цяла една групировка от измамници се върти около най-богата епархия. С наем за 50 години църквата реално ще бъде измамена и теренът присвоен.
А отговор на официалното искане на жителите на Созопол да бъде спрян проектът за вилно селище няма - пълно мълчание цари и от прокуратурата в Бургас.
...........
Докато се точи сагата с апетитната земя в „Буджака“, други кандидати за пореден грабеж на църковни земи не спят.
Георги Агафонов (бивш агент на ДС, ограбил вложителите на фалиралата банка „Славяни“ през 90-те) е подготвил схема, с която да се облагодетелства с 4000 дка гори, които са собственост на Сливенската Света митрополия. Дали ще успее да ги прибере в активите си - е само въпрос на време, докато техни преосвещенства се доверяват на благи приказки и обещания от страна на крупни далавераджии.
Източник: Анжела Димчева, "Труд"