Международни хакери са ударили българска институция
Българска институция е станала жертва на международната хакерска атака, съобщава БНР. За случая вече са уведомени службите, работещи срещу престъпленията в интернет в МВР.
За момента от МВР не потвърждават официално новината, нито се съобщава коя е ударената от хакерите институция. Източници от вътрешното министерство обясниха обаче пред БНР, че до момента у нас засегната от хакерската атака е именно родна институция. По случая вече работят и в ГДБОП, и в ДАНС, където има отдели за борба с интернет измамите и хакерските атаки. Още вчера от Главната дирекция за борба с организираната престъпност отправиха съвети към гражданите у нас и институциите какво да правят, за да не станат жертва на хакерските атаки. Очаква се мащабната хакерска атака от петък да се разрази с нова сила днес, предупреди по-рано директорът на Европол Роб Уейнрайт. Според Европол кибератаката от петък е засегнала най-малко 100 000 организации в 150 страни.
Изправени сме пред нарастваща заплаха. Броят на засегнатите нараства и съм притеснен от това какво ще се случи, когато хората отидат на работа и включат компютрите си в понеделник сутринта.
На същото мнение е и бившият шеф на Американското национално разузнаване Джеймс Клапър. Според него, става дума за престъпни намерения. Експерти смятат, че трябва да се очакват нови версии на вируса, а размерът и икономическата стойност на вредите от петъчната атака са неясни. Президентът на "Майкрософт" Брад Смит изглежда мълчаливо призна извода, до който вече достигнаха много изследователи – че за атаката е използван инструмент, създаден от американската Агенция за национална сигурност, изтекъл в интернет през април. По-рано главният секретар на МВР Младен Маринов посъветва – при поява на подобни атаки да се подават сигнали.
На сайта на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (https://www.gdbop.bg/bg/news/view/vnimanienovkriptovirusiskaplachewannacry) ще бъде сложена инструкция какво да се прави (https://www.cybercrime.bg/bg/news/131).