Псевдоеколози и ортаци на „бивола“ Чобанов унищожават дюните край „Корал“, обърнали са ги на феодално владение!

Псевдоеколози крадат ток и вода, изхвърлят тонове отпадъци и буквално унищожават дюните край „Корал“. Година и половина след като в резултат на гласовитата кампания на НПО-то „Да запазим „Корал“ плажът бе вписан в Закона за устройство на черноморското крайбрежие като един от трите в страната, запазени за природосъобразен туризъм, мястото е превърнато във феодално владение на хора, свързани със същото сдружение, твърди "Монитор".

Групичката е окупирала както уж защитената плажна ивица, така и намиращия се точно над нея частен имот, който понастоящем е залесена територия със 70% дюни, като жили наред. Както държавата, общината и компаниите за комунални услуги, така и собствените си ортаци – обикновени къмпингуващи, от които прибира такси за престой, без да има каквото и да било право. Фирмата, притежаваща имота, официално е декларирала пред общината, че не го използва и съответно не трябва да дължи пари за ток, вода и смет. Преди година от ВиК – Бургас, са закрили партидата за вода. Същото са декларирали пред местните власти и от ЕВН. В същото време цялата гора в момента е опасана от кабели и маркучи и дори сателитни чинии, показа проверка.

Историята щеше да е невероятна, ако не беше дежавю на познат сюжет,

винаги развиващ се с участието на зеления грантаджийски октопод у нас

подкрепен медийно от скандалния рекетьорски сайт „Биволъ“. Псевдоеколози си заплюват територия, в която виждат потенциален източник на финансиране, и започват кампании, за да направят практически невъзможно построяването дори и на барака върху нея, като вадят или коза с „Натура 2000“ или този с дюните. В конкретния случай е използван вторият коз.

Впрочем главният редактор на изданието Атанас Чобанов е официален член на сдружението „Да запазим „Корал“, а цялата медийна кампания по обявяването на плажа в територия за природосъобразен туризъм бе изнесена от „Биволъ“. Връзките далеч не са случайни, защото НПО-то е едно от свързващите звена между политическото, грантаджийското и медийното лице на олигархията у нас. В сдружението освен Чобанов свързани именно с „Да запазим „Корал“, които, под предлог че пазят природата, прибират „таксите“ от решилите да разположат кемпери, каравани и палатки на един от най-известните плажове у нас. А такси не трябва и не може да има по две причини. От една страна, гората над плажа е частна и суми могат да бъдат изисквани само от собствениците й. От друга – по закон самите плажове, запазени за природосъобразен туризъм, не подлежат на концесия, съответно не се дължат такси за пребиваване на ивицата. Това не пречи на „Да запазим „Корал“ да се самопровъзгласи за „стопанин“ на плажа, като както на ивицата, така и в гората са поставени табели с „правилата“ за престой, брандирани с името на НПО-то. Въпросните „правила“ впрочем масово се нарушават от бивакуващите там последователи на сдружението.са още един от гласовитите членове на олигархичната партийна формация „Да(й), България“ - Кирил Петков, известен като Харварда, както и бившият концесионер на плажа Атанас Русев. Адвокатът на умрелите делфини, както е известен последният заради тв изявите си, с които хвърля прах в очите на обществото, за да не гледа какво точно се случва на „Корал“, не е вписан в управата на НПО-то, но се изявява като основен медиен глашатай на сдружението.

Меракът на тази компания към „Корал“ далеч не се основава на амбицията им за опазване на природата. Според неофициални данни от мястото на сезон се заработват поне 100 бона. Не е ясно кой точно прибира тези суми, но те със сигурност не отиват в държавната или в общинска хазна. По информация на местните

парите потъват в джобовете на група псевдоеколози


Официално ви казвам, че там няма нищо законно“Според грубите сметки на проверяващите от Царево горичката зад пясъчната ивица на спорния „Корал“ генерира огромната сума от 100 бона само за един сезон. На уж диво къмпингуващите са прибирали суми между 1000 и 2000 лв., за да бивакуват през цялото лято. Оказва се, че тази цена е много примамлива, защото за урегулирано къмпингуване на отредените от закона за това места концесионерите искат поне 2-3 пъти по-високи цени. В таксата на „Корал“ влиза както правото да се разпъне нелегален бивак в горичката до плажа, така и свръзка с ток и вода – отново доставени по незаконен път.

е краткият коментар, синтезиращ ситуацията, на кмета на Царево Георги Лапчев, по чиято инициатива миналата година половин дузина институции правят проверки през лятото на „Корал“. Той дори сезира прокуратурата за незаконните дейности, извършвани на мястото, но държавното обвинение така и не успява да открие кой е главният организатор на схемата за кражба на ток и вода. Причината е, че когато разпитват летовниците, превзели гората, как са се вързали към комуналните услуги, те твърдят до един, че си плащат редовно - на човек на име Васко. Кой е митичният Васко обаче, засега не е ясно. Сред постоянните бивакуващи на „Корал“ има двама известни с това име – музиканта Васил Гюров и участника в „Сървайвър“ Васил Петков, но дали е някой от тях и съществува ли изобщо такъв човек, или е използван като параван за истинските организатори на схемата, засега е въпрос без отговор.

И докато половин дузина институции търсят отговора на този въпрос, разходка из района

показва мизерия, от която има риск да пламне дори зараза

Към кемперите и палатките е изградена примитивна инфраструктура, която да ги снабдява с крадения ток и вода. В горичката са разположени няколко химически тоалетни, а почти до всяка каравана може да се види както сателитна чиния, така и огромна купчина с битов боклук. Електропреносните мрежи по дърветата или под пясъка са без обезопасяване. Така например в имота на всеки стотина метра може да се види окабелено дърво, от което тръгват десетки жици с ток. За защита на конструкцията „майсторите“ са поставили върху кабелите изрязана пластмасова бутилка, която да играе ролята на защитна обвивка в случай на дъжд. Кабелите пък се движат от клоните по земята и към кемперите, без изобщо да бъдат обезопасени. Цялата конструкция е базирана на стара мрежа за ток, с която е снабдяван несъществуващият от години пионерски лагер. Макар той отдавна да е в историята, при проверките миналата година се оказало, че партидата за ток е активна, и затова от общината пратили писмо до EVN да я закрие (виж карето). Въпреки това електричество продължава да има, като не е ясно дали единственият източник е пионерският лагер, или част от мрежата не точи електричество и от съседния къмпинг „Юг“, който за разлика от „Корал“ е урегулиран и към него има токоподаване.

Част от жиците по това направление пък били закопани директно в пясъка, който през лятото се нагрява до червено. Така при по-високи температури е възможно изолацията на кабелите да се разтопи и реално по мокрия пясък да потече ток. Откакто била анулирана партидата за вода пък, бивакуващите се свързали към един от централните водопроводи – отново абсолютно незаконно. За целта

с ловна пушка се изстрелвала връзка към тръбата

а от там караваните се закачали към водоподаването с маркучи.

Освен с кражбите на ток и вода бивакуващите в „Корал“ точат хазната и като не плащат за извозването на смет от района. По груби сметки на общината всяка година от района се извозвали близо 100 тона боклук, за които никой не искал да плаща. От една страна, собствениците на имота пратили писмо, че не го ползват и затова не трябва да дължат тези суми. От друга страна, летовници пък заявявали, че не искат да плащат туристическа такса, чиято цел е именно осигуряване на средства за сметоизвозването, тъй като сами чистели боклука след себе си. Реалността обаче показва, че на мястото са поставени десетина контейнери, които постоянно се извозват от общината. Освен това къмпингуващите са превърнали две от деретата в района в импровизирани сметища, които се оттичат в морето. Така всяка година община Царево за своя сметка харчи огромни суми по събирането на отпадъците от водата и почистването на гората.

От ЕВН проверяват закрили ли са партидата

Отправено е официално запитване към EВН с въпрос дали е закрита партидата на несъществуващия вече пионерски лагер и съответно кога се е случило това и правени ли са последващи проверки дали няма незаконна мрежа и кражба на ток. От пресцентъра на дружеството помолиха за няколко дни за издирване на данните и обещаха отговор днес.

Рушат оградата на имота, за да не ги гонят

Летовниците, които бивакуват на „Корал“, или някои от организаторите на незаконния къмпинг рушат оградата на имота, в който са разположени кемперите и палатките. 

Към момента парцелът до плажа по документи се води УПИ – собственост на испанските инвеститори „Ибердрола“. Имотът беше купен от чужденците с цел там да бъде изградено вилно селище. Заради протести на уж природозащитниците обаче засега инвестицията е замразена, а по документи имотът не би трябвало да се ползва. В действителност обаче парцелът е буквално окупиран от десетки бивакуващи, които са разположили палатките, караваните и дори колите си току до плажа, а на места директно върху дюните на крайморската ивица.

Заради навлизането на летовниците в териториите на частния имот полицията е пращана многократно на място за проверка. Оказало се обаче, че ченгетата няма как да установят точните граници на частния терен и да изгонят самонастанилите се в него, тъй като парцелът не е ограден и няма поставени знаци, че имотът е частен. Преграждения нямало, тъй като били разрушавани всеки път почти веднага след като са поставени от собственика, разказаха разследващите. От своя страна бивакуващите пък излизали с обяснението, че не знаели, че теренът е частен, точно заради липсата на прегради.

Русев е бивш концесионер на плажа

Лицето на „Да запазим „Корал“ Атанас Русев всъщност е бивш концесионер на плажа. В периода от 2009 г. до началото на 2013 г. той стопанисва ивицата през фирмата, в която тогава е съакционер, „Райд екстрийм“. Превръща се и в основен двигател на кампанията срещу плановете за построяване на вилно селище над плажната ивица – не заради екоубеждения, а заради опасността да загуби концесията си, като е подпомогнат във войната от „Биволъ“. И макар проектът за вилно селище да е замразен, след като става ясно, че има дюни в имота на „Ибердрола“, договорът му в крайна сметка е прекратен за нарушения, заради които отнася и глоба в размер на 29 179 лева от МРРБ. Тогава Русев пуска цяла лавина от отворени писма, в които обяснява, че напуска бизнеса си омерзен, за да се окаже, че всичко е било хвърляне на прах в очите. Благодарение на текста за плажовете запазена територия за природосъобразен туризъм, и по-конкретно неяснотата кой точно отговаря за тях, „Да запазим „Корал“ си присвоява ролята на стопанин, а Русев отново получава възможността да диктува „правилата“ там.

Зелените заработили Е400 млн. субсидии, искат да управляват зона „Натура 2000“ сами

Над 400 млн. евро са потънали в джобовете на представящи се за екоорганизации у нас. Парите са дошли по програми на ЕС и са били разпределени през миналия програмен период 2007 – 2014 г., показват разчетите на Национална асоциация „Българско Черноморие“.

В отворено писмо от организацията съобщават, че основна част от парите са предназначени за ползване покрай т.нар зона „Натура 2000“. Заради споровете около защитената територия зелените организации успяха да съборят почти всички общи устройствени правилници по територията на родното Черноморие, в които бяха определени зоните за строеж и тези, на които основна цел е опазването на природата. В момента тече процес по приемането на нови ОУП, както и дискусия в МОСВ по въпроса

кой трябва да управлява „Натура 2000“

Според НАБЧ становището на шепата крайно зелени НПО-та е управлението да се осъществява от МОСВ и неговите структури - РИОСВ, като ключова роля в него да имат коалицията от зелени НПО-та. Умишлено се изключва отношение към управлението да имат собствениците на имоти, попадащи в защитена зона от „Натура 2000“. ,Зелените’ НПО-та не притежават имоти, не са донори на биоразнообразие и не произвеждат биоразнообразие, а единствено и само бенефициенти на европейски и български финанси, предназначени за биоразнообразието.

„Този подход е строго централизиран и представлява полунационализация на имоти - по времето на комунизма такива бяха ТКЗС-тата (трудово-кооперативни земеделски стопанства). А ролята на БКП, тогава управляваща ТКЗС-тата, сега да се изпълнява от коалицията зелени НПО-та“, пишат в отворено писмо от асоциацията.

Тъй като в момента тече процедурата по приемане и изготвяне на становища на различните заинтересовани от „Натура 2000“ лица, от НАБЧ сигнализираха, че псевдозелените буквално са

изградили манифактура за становища сред своите хора

Принципът бил елементарен – едно становище се препраща до всички, които просто го подписват и след това го пращат в министерството като свое.

„Copy/Paste и един човек с 15 e-maila - 15 броя становища. Явно целта е министърът да чете до припадък един и същи текст, за да са сигурни, че го е запомнил наизуст. Следващата стъпка най-вероятно ще бъде изява от сорта ,,Много сме, силни сме”, възмущават се от НАБЧ. Освен това те оспорват и самите предложения на зелените, тъй като според НАБЧ предложената единна структура, ръководеща национални и природни паркове, е на пряко подчинение на псевдоеколозите.

„Тома Белев все още е председател на ,Асоциацията на природните паркове, на първа инстанция съдът е отхвърлил решението на ,Асоциацията на природните паркове, с което Тома Белев се избира за втори път като председател на ,Асоциацията на природните паркове’. Много удобен подход, уж държавно, ама на Тома Белев“, категорични са от НАБЧ.