Разбра се кой е мозъкът на схемата с прочутия наш музикант, въртял измама за близо 1 милион
В схемата има включени много държавни служители, хора с нисък социален статус, директори на театри
Собственикът на счетоводна къща "Суис Примиум Системс" ООД Петко Писков бе доведен днес с белезници в съда.
40-годишният мъж от Пазарджик е един от обвиняемите в схемата за източване на милиони от Министерството на културата през фиктивни договори, пише trafficnews.bg.
В четвъртък за същата схема са арестувани директорът на театъра в Разград Левон Манукян, посредникът Атанас Георгиев и спътникът му Борис Чилов.
Манукян бе освободен снощи срещу 50 000 лв. гаранция, след като е дал показания пред съдия. Взет му е паспорта и няма право да напуска страната. Чилов също е освободен, след като е дал показания.
Георгиев е с постоянна мярка за неотклонение, която вчера му наложи Окръжен съд. За него има достатъчно данни, че е съпричастен към престъплението - присвояване на близо 1 милион от владението на театъра в Разград.
"Доказателствата, които сочат авторство, са обилни. Имаме доказателства, които представят една сложна престъпна схема, основна част от която е Писков. Тя се състои в назначаване на много лица, до момента са установени 61 фиктивни служители.
Тези хора са предоставяли на Писков, Чилов и Георгиев своите лични данни. Писков чрез своята фирма, обслужва ТРЗ и други счетоводни дейности, обслужваща театрите.
Георгиев е назначен чрез Писков в театъра в Смолян. В Смолян е регистрирана самата фирма на Писков. Той е боравил с информацията за лицата, които са сключили фиктивните договори. Самият Манукян твърди, че Писков му е посочен от служител в министерството.
Те са се срещнали в София, в хотел. Схемата е конструирана така, че по прост начин се източва държавната хазна", заяви наблюдаващият прокурор Галин Гавраилов.
Престъпна схема
Според запознати Писков е мозъкът на престъпната схема, като дейността му е започнала още преди няколко години в театъра в Пазарджик. Схемата, коеято той е създал включва паралелна продуцентска компания и частен театър.
Все още не е установен крайният получател на големите средства. Според прокурора е схемата е добре измислена.
"Вложен е много ум. Първо Писков да изобрети софтуерния си продукт и второ да я вгради в схемата и да се източи този 1 милион. Има и доказателства, които водят до извода, че Писков е искал да извърши друго престъпление.
В схемата има включени много държавни служители, хора с нисък социален статус, директори на театри, визирам този в Разград. Когато са назначавани фиктивните служители, Манукян е назначил още хора, които са артисти и музиканти, обясни прокурорът.
Разпитана е барманка от Разград - Петя. Тя е била фиктивно назначена и само за 3 дни е получила заплата от 30 хиляди лева. Била е назначена на 16 септември и за следващите 3 дни е получавала ДМС по 8500 на ден и на 25-ти септември е освободена.
Манукян е заявил пред съда, че в схемата има участие високопоставено лица от Министерството на културата.
Теза на защитата
Защитата, в лицето на адвокат Славейко Сироклиев, категорично отхвърли твърденията на прокурора.
"Никъде няма подкрепени доказателства по делото срещу клиента ми. Няма и доказателства за въпросната среща в хотел "Рила" между Манукян и служителя от министерството. Клиентът ми е програмист. Създал е софтуерния продукт, обслужващ театъра.
Всеки един, който борави с продукта има юзър нейм и парола. Това лице генерира документите. Не е клиентът ми. Той е създал продукт за улеснение на театрите , а не източване на парични средства от държавата. Писков е съдействал изцяло. Сам е отишъл в полицията, след обаждане от там. Единствения допир на клиента ми е - разговори с директорите за начина за ползване на софтуера.
Само Манукян от всички свидетели е казал, че познава Писков", каза защитникът.
Той уточни, че Писков полага обществено полезен труд, има две деца
"Това от прокурора не е истина. Аз съм писал софтуера, ние работим РУО, с училища, не само с театри. Моят софтуер не е създаден с цел престъпление. Той не може да прави плащания, преводи. Това е задължение на ръководителите на ведомството. Данните - те не са мои. Те са на възложителя по договора.
Няма как да ме обвиняват за съдържанието вътре. Аз не съм счетоводител , те са тези чиито подписи се полагат и на директорите", заяви Писков пред съда и уточни, че плащанията по трудов договор имат от 3 места потвърждения.
В последните си думи към съда, Писков заяви, че не е извършил престъпление, няма да се укрие и иска да бъде пуснат с по-лека мярка.
Мярка за неотклонение
След всички изслушани страни по делото съдът сметна, че най-адекватната мярка, която трябва да бъде наложена на Писков е "задържане под стража". Според магистратите са налице множество доказателства за авторство на деянието, а мотивите за това решения са, че има реална опасност задържаният да повлияе на неразпитани свидетели по производството.
В края на делото стана ясно, че на 10-ти септември е бил сключен договора между Левон Манукян и фирмата на Писков.
Решението на Окръжен съд Пловдив не е окончателно и подлежи на обжалване.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ