Журналист: Писано ли е решението за връщането на делото срещу Бобокови на прокуратурата на флашка извън съда?

Кога е успял съставът на Калин Калпакчиев да прочете и проучи обективно 1000 страници обвинителен акт и 600 тома доказателства по делото?

Журналистът Стефан Ташев коментира пред Брейкинг.бг делото срещу братята Атанас и Пламен Бобокови, което беше прекратено и върнато на прокуратурата.

- Кога съдия Калпакчиев прочете 600 тома материали и 1000 страници обвинителен акт?

- Делото срещу русенските бизнесмени Атанас и Пламен Бобокови, станало известно като „Боклукгейт“, е прекратено и върнато на прокуратурата.

Причината са неясноти и нарушения във внесения обвинителен акт, които пречат да на защитата на подсъдимите, записано е в окончателно определение на апелативния съд в София. Така материалите се връщат обратно на разследващите за отстраняване на пропуските, което означава, че процесът ще се проточи още.

Това съобщи вчера, събота, сайтът „Медиапул“. Според медията съдийския състав на Апелативен съд-София Калин Калпакчиев, Весислава Иванов и Величка Цанова са преценили, че „обвиненията остават неясни и не са посочени ключови подробности относно предполагаемите престъпления“. Въпреки, че прокуратурата е внесла обвинителен акт в почти 1000 страници и над 600 тома доказателства.

По това решение обаче веднага възникват няколко въпроса?

Кога и на коя дата е разпределено за решаване делото в Апелативен съд-София?

Кога е успял съставът на Калин Калпакчиев да прочете и проучи обективно 1000 страници обвинителен акт и 600 тома доказателства по делото?

Според запознати материалите срещу Бобокови и бившия зам.-министър на екологията Красимир Живков, които в началото бяха внесени в спецсъда, но след закриването му бяха прехвърлени в Софийския градски съд, все още се намират в сградата на закрития от променкаджиите Специализиран наказателен съд на ул. „Черковна“.

Носени ли са те на съдия Калпакчиев в сградата на Съдебната палата, където е Апелативния съд, или не? Ако не, идвал ли е съставът на съда, взел решението по делото, да ги чете на ул. „Черковна“?

Къде е писано решението на състава? В съда или на флашка, някъде вън от съдебната система?

Как решението на Апелативен съд-София е публикувано в събота в „Медиапул“, още преди да е качено с мотивите на съдиите в системата?

Има ли пръст решението, което ще забави с години делото срещу едни от най-големите фенове на „промяната“ и ДБ, в това един от защитниците на Бобокови, който бе най-върлият противник на Специализирания наказателен съд и даваше становище в парламента за закриването му?

По това дело Атанас Бобоков прекара няколко месеца в ареста. Срещу брат му пък бяха образувани още разследвания – за незаконно държане на ценности (върхове от стрели и копия, по което бе оправдан) и заради получаване на информация от сводката на служба „Военно разузнаване“.

„Обемът на обвинителния акт е в размер на 924 страници, от които обстоятелствената част и диспозитива са изложени на 624 страници. В този значителен и труден за възприемане обем се съдържат множество излишни повторения, които не служат на разумно обоснована цел“, пише в определението за прекратяване на съда, цитирано от „Медиапул“. Според състава обвинението остава неразбираемо.

- В плен на братя Бобокови ли е прокуратурата в Русе?

- По време на разследването срещу братята прокуратурата огласи чатове между Атанас Бобоков и президентския секретал Пламен Узунов, получател на подаръчни комплекти в ресторанти, в които президентският секретар е изпратил на бизнесмена проект на решение на Върховния административен съд (ВАС) пет дни преди то да бъде официално публикувано. Ставаше дума за делото за освобождаването на либийския кораб „Бадр“.

В друг чат Бобоков и Узунов обсъждат искане на руски гражданин за придобиване на български паспорт. Неговата молба не е била уважена, след като в Съвета по гражданство е постъпило възражение от ДАНС, свързано с националната сигурност. На 22 януари миналата година Бобоков изпраща на „Prezident- Pl.Uzunov“ снимка с неуважената молба на руския гражданин.

През 2020 г. Прокуратурата разпространи чатове на Пламен Бобоков с прокурора от Русе Николай Николов. В тях Николов иска от Бобоков да помогне, за да бъде избран за окръжен прокурор на крайдунавския град.

„Надявам се, че още съм в играта“ пита прокурора и получава отговор от Бобоков: На 100 %.

След огласяването на чатовете Николай Николов подава оставка на 23 юни 2020 година.

„Става дума за ходатайство за един изключително сериозен и отговорен човек и прокурор Николай Николов чрез мой приятел, който е близък до кръговете за влияние. Той обаче не е окръжен прокурор и очевидно не е успешно“.

Това заявява в съда бизнесмена Пламен Бобоков, разследван от прокуратурата за търговия с влияние. Случайно или не с идването на Румен Радев на власт чрез служебни правителства през ноември 2021 година „прокурорът на Бобокови“ се оказа назначен от Държавната консолидационна компания-ДКК като член на…Съвета на директорите на държавното дружество ВМС-Сопот ЕАД.

Пак случайно или не през март тази година един от свидетелите по делото срещу бизнесмените Атанас и Пламен Бобокови загина при много мистериозни обстоятелства.

Бившият директор на дружеството „Монбат Рисайклинг“ Васил Богданов бе открит мъртъв на циментова площадка в завод в софийското село Долна Баня на 3 март т.г. Богданов се призна за виновен, сключи споразумение с прокуратурата и стана свидетел срещу Бобокови. Според първоначалното разследване на МВР гибелта на Богданов била в следствие на „инцидент“.

Разследва ли прокуратурата този инцидент или не?

Държат ли братя Бобокови съдебната власт в Русе в ръцете си? Вярно ли е твърдението, че съпругът на шефката на Районна прокуратура в крайдунавския град е главен счетоводител в „Монбат“? А съпругът на друга дама, съдебен администратор на Окръжна прокуратура-Русе, е личен шофьор на Атанас Бобоков?

Продиктувано ли е решението на Апелативен съд-София от връзка на шефа на състава Калин Калпакчиев с политизирания Съюз на съдиите, чийто председател бе той? Продиктувано ли е решението с възгледите на въпросния съдия, който открито атакува главният прокурор Иван Гешев и Висшия съдебен съвет ?

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук