Доц. Буруджиева обясни защо Борисов се отказа от депутатското си място

В ситуацията, в която се намираме, всеки лидер трябва да обърне сериозно внимание на партията си

През 2013 г., когато ГЕРБ беше първа политическа сила, Борисов не се отказа от мандата си, но много рядко влизаше в Народното събрание. В ситуацията, в която се намираме, всеки лидер трябва да обърне сериозно внимание на партията си.

Така политологът доц. Татяна Буруджиева обясни пред Bulgaria on air решението на премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов да се откаже от депутатското си място.

Буруджиева очаква в парламентарната група на най-голямата партия да останат сегашни министри, които са много информирани и които ще бъдат силни говорители. 

"Започвам да се обърквам от заявките. Досега ГЕРБ беше достатъчно последователна и нямаше разминавания. За първи път чуваме представител на ГЕРБ, който да казва, че ще се предложи правителство, но без Борисов. Интересно какво ще предложат те. Едно е сигурно - ще предложат формат "експертно правителство", допълни още доц. Буруджиева.

"За Борисов е по-важно да каже на България, че е по-важно да има правителство, отколкото какво ще е това правителство", каза още тя.

"Първата стъпка на президента е да даде мандат на ГЕРБ, а личността, която ще бъде излъчена за министър-председател, ще бъде Бойко Борисов. Съвсем естествено е той да не бъде депутат, защото това ще наруши процедурата.

Най-нормалното е той да не приеме, защото той доказа, че в оперативната сфера е най-добър, предпочита да е в действие", коментира политическият психолог проф. Антоанета Христова.

Тя смята, че престоят му в парламента е като контрапункт на този стереотип на поведение. Според Христова, ГЕРБ се чувства отговорна към избирателите си, особено в тази ситуация.

"Те бяха длъжни да направят този жест - да предложат правителство и да отворят врата за относителна стабилност. От лявата част на спектъра политическата структура е тотално разбита, вдясно нещата не са драматични. В лявата част има много партии и те са разнородни. 

Те не са достатъчно разговорни по отношение на ценностното си присъствие, защото популизмът се изговаря лесно, когато е предизборна кампания, но трудно се самоопределя, след като си влязъл в парламента. В сравнение с ГЕРБ, проблемите на другите са толкова големи, че в момента дисбалансът е силен", подчерта тя.