320 000 българи горят с парите за почивка в Гърция, скъпотия затри "Родопското море"
Разходът от 100 лева за тест за К-19 за Гърция е „пари на вятъра“, за 4-членно семейство е лишаване от 4 нощувки на родното Черноморие
Хиляди нашенци ще бъдат принудени да отменят резервациите си за август и септември за хотели в северна Гърция, пише 24Родопи.
„Родопското море“ продължава да бъде с отказан достъп от страна на властите в южната ни съседка, а несигурността кара много хора да се пренасочат преди отпускарския месец към други дестинации по родното Черноморие.
До 4 август ГКПП "Маказа" остава със сигурност затворен. Юни и юли бяха изключително слаби за най-посещаваните курорти в Гърция от страна на нашенци.
Управите на 22 общини в северната част на страната призоваха правителството да отвори всички гранични пунктове за туристи, но това така и не стана факт. В същото време стотици фирми фалираха при съседите ни, а нулевият сезон прати хиляди на борсата.
„Маказа“ най-вероятно ще бъде отворен през август. Поне това бяха сигналите от срещата на външния ни министър с гръцкия премиер.
Гърците ще се опитат да спасят поне последните два месеца от сезона в северната част на страната, са прогнозите на хора в бранша.
Със сигурност обаче тестовете с отрицателен резултат за Ковид-19 за преминаване през границата ще останат.
Това пък също е пречка за нашенци. Разходът от 100 лева за тест за коронавирус е като „пари на вятъра“.
За едно 4-членно семейство пък-лишаване от 4 нощувки при средни цени на родното Черноморие. Има и друг проблем.
При положителен резултат-цялата фамилия отива под карантина, а отпуската ще бъде прекарана зад стените на дома.
Основателна причина родопчани вече да започнат да отменят резервации.
В същото време стана ясно, че около 320 000 българи са предплатили почивки за ранни записвания и парите им може да потънат заради фалита на компаниите.
Това заяви за TravelNews Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма и член на Националния борд по туризъм.
Става въпрос за агенциите, които правят пътувания на българите в чужбина.
„Тези 320 000 българи са доверили парите си на туроператорите, за да получат туристическа услуга.
В случай, че не я получат са длъжни да върнат парите спрямо изискванията на Закона за туризма и съгласно директивите на ЕС“, заяви Румен Драганов.
Според него дори да казват на хората, че хотелите или авиокомпаниите не са им върнали парите, те са длъжни да възстановят сумите.