Ако ви е страх от лава, по-добре не припарвайте до тези места

Индонезийският остров Бали се готви за изригването на вулкана Агунг за първи път от 1963 г. Заплахата доведе до евакуацията на повече от 75 000 души и беше създаден фонд на стойност близо 150 млн. долара за оказване на помощ на пострадалите.

Но колко вулкана имат Индонезия и останалата част от света?

Според Глобалната програма по вулканизъм на британския Национален музей по естествена история, в света има над 1500 вулкана, които са изригвали в определен момент в последните 11 500 години.

Повечето от тях са се формирали, следвайки разломите на тектоничните плочи. Поради това очертаването на вулканите в света - според страната, е леко подвеждащо, тъй като повечето от тях са свързани към една и съща геоложка магистрала.

Топ десет на страните с най-много вулкани:

1. САЩ – 174

2. Русия – 166

3. Индонезия – 139

4. Япония – 112

5. Чили – 104

6. Етиопия – 57

7. Папуа Нова Гвинея – 53

8. Филипини – 50

9. Мексико – 43

10. Аржентина – 39

„Огненият пръстен“, който обгръща Тихия океан, простирайки се от западното крайбрежие на Америка, около и през Азия до Източна Япония, голяма част от Индонезия и Филипините и около Австралия, включва най-много вулкани – 452.

Това е причината Индонезия да е на трето място в света по брой вулкани, въпреки малките си размери. Остров Бали има три – Агунг, Батур и Буян Братан. Япония е на четвърто място със 112. Чили е на пето място със 104.

САЩ със 173 и Русия със 166 вулкана оглавяват класацията. И двете страни също се намират около Огнения пръстен.

Друга гореща вулканична точка е африканският континент, където Африканската плоча се среща с Арабската плоча, поради което Кения (23), Танзания (10) и Етиопия (57) също имат много вулкани.

Поради това не е изненадващо, че много от страните в челото на класацията по вулкани присъстват също така на първите места и в класацията на страните, които е най-вероятно да пострадат от природни бедствия, според доклада World Risk Report от 2015 г.

Една от аномалиите във вулканичната дейност в последните 11 000 години е Исландия, която е разположена върху група вулкани.

Причината е, че страната е част от Средноатлантическия хребет, където се срещат Евразийската и Северноамериканската плочи. Това обяснява и големия брой гейзери.

Страните само с един вулкан:

Източник: Profit.bg.