Българите ще полудеят по тези туристически дестинации тази година, ето причините
Очаква се най-силния летен сезон от десетилетие, дори някои от хардлайнерите по отношение на мерките започват постепенно да дават крачка назад, но къде е България в тази картина
Омикрон вълната преваля по света от края на януари, а лятото „чука на вратата“. С него пък и откриването на туристическия сезон, което пък поставя въпроси за това как ще се пътува до чужбина и кои държави облекчават рестрикциите в това отношение, пише Флагман бг.
Нещо повече – как българското правителство, на фона на всички останали страни в Европа, ще реагира на задаващия се изключително силен летен сезон, който се очаква да започне с няколко месеца по-рано.
Заради заразността на Омикрон варианта, но неговата ниска леталност, дори и някои от най-консервативните държави в света, които в последните 2 години бяха под стриктен локдаун, започнаха поетапно да разхлабват мерките в очакване на лятото. Хипотезата, която е подкрепена с факти, към момента сочи, че зеленият сертификат ще се използва само за пътуване между държави и непритежанието му няма да отнема права като достъп до заведения, кина, театри и т.н. Постепенно се наблюдава и тенденцията да отпадат дори тестовете за COVID, които към момента се изискват почти навсякъде.
Считано от 17 февруари в България турсти от Франция, Белгия, Португалия, Швейцария, Кипър, Малдивите, Беларус, Русия и Япония са добавени към т.нар. „червен списък“. В него влизат и други важни за туризма у нас държави като Великобритания, Румъния, Ирландия, Норвегия и Чехия. Това означава, че туристите от тези дестинации могат да влизат в България само с представяне на дигитален ковид сертификат или негов еквивалент за ваксинация, сертификат за преболедуване или негативен тест. Завръщащите се българи, които не представят такъв документ пък подлежат на 10-дневна карантина, освен ако не по-рано от 72 часа след пристигането си не представят негативен тест.
Това е сравнително леко ограничение за достъп до наша територия и донякъде това може би ще даде предимство на България по отношение на туризма. Дори спрямо пряката ни конкуренция – Гърция, където доскоро се влизаше само със зелен сертификат и то след представяне на негативен тест.
Точно заради това обаче в Гърция, считано от 7 февруари вече се влиза само след представяне на сертификат за ваксинация, а мярката с отрицателния тест вече отпада. Южната ни съседка се готви да открие туристическия сезон още на 1 март, с което везната отново се накланя в нейна полза, тъй като у нас официално сезонът ще започне не по-рано от средата на април.
В контраст Италия все още не е достигнала до заключението, че тазгодишният летен сезон ще е изключително силен и затова там все още не са премахнати редица от рестриктивните мерки. Пътуването до там е ограничено до граждани на Европейския съюз и избран списък от други, в т.ч. САЩ, Канада, Япония, Великобритания. Влизането там заиси от ваксинационния статус и от това дали човекът наскоро е преболедувал. Нещо повече – за неваксинираните животът там е крайно ограничен, а маските са задължителни навсякъде на открито и в градския транспорт. За пътуване до там неваксинираните трябва да се подготвят освен за тест преди пристигане, но и 5-дневна карантина след това.
Изключително добър подход по отношение на туризма е въвела Хърватия. Пътуването до там ваксинираните е както преди пандемията – без тест, без карантина. За неваксинираните пък се изисква само негативен тест преди полета.
Още по-добър е моделът на Мексико където пък изобщо няма ограничения, а разлика между ваксинирани и неваксинирани не се прави. За никого там не е нужно да представя негативен тест, нито да се карантинира. Нещо повече – официалният сайт на страната за туризъм подчертава, че маските за лице не само не помагат, но купуването им вреди на здравната система, в която лекарите действително имат нужда от носенето на такова предпазно средство. Затова там ограничения по отношение на маските няма, а се спазва само правилото на социална дистанция – и то спорадично.
Мерките в Израел по отношение на пътуванията също са на път да паднат окончателно. Към момента в държавата могат да влизат само ваксинирани хора, но това ще се промени още от 1 март, когато границите на страната ще бъдат отворени за всички туристи – ваксинирани или не. Всички те, независимо от статуса, ще трябва да си направят общо 2 PCR теста – един преди полета и друг след него. Карантината при негативен PCR за неваксинираните също отпада, с което още от 1 март Израел ще започне да посреща първите си туристи.
Германия пък планува да облекчи рестрикциите при пътуване от Великден. Според новото предложение, което влиза в сила съвем скоро, карантината отпада за всички туристи, които пристигат от страни, където действа Омикрон варианта. Неваксинираните обаче все още тще трябва да представят негативен тест при пристигане.
Страните на север, където зимния сезон продължава по-дълго от обичайното също облекчават мерките. Норвегия и Швеция обявиха край на всички ограничения по отношение на пътуванията и достъпът до тях вече се извършва постарому. И двете държави обявиха, че няма да се налага нито представяне на сертификат, нито негативен тест при влизане в страните. Нещо повече – в Швеция окончателно прекратяват и ежедневното обявяване на данни за коронавируса и спират масовото тестване на населението – т.нар. скрининг.
Истината е, че омикрон варианта, за пръв път открит в края на ноември 2021 г. в Южна Африка, действително доведе до началото на края на пандемията. А с повишаването на температурите и началото на първия туристически сезон от 2 години насам, където ограниченията са минимални, е логично държавите, които се откажат от ковид политиките си първи и обявят края на пандемията, да спечелят най-много. Защото всички данни към момента сочат, че туристическият сезон тази година ще започне още от началото на пролетта и вероятно ще е един от най-силните от повече от десетилетие насам.
И докато мерките по отношение на пътуванията в България не са крайно ограничаващи, все още има място за допълнителни облекчения, които да гарантират, че браншът ще може най-после да бъде компенсиран максимално за последните 2 загубени години.