И затова може да лежите в затвора в Гърция, не го правете там
В съседката ни може да ви вкарат в зандана дори и за незаконен риболов
Солени глоби чакат рибарите, които се отправят към Гърция, но не спазват правилата.
Не един и двама излизат с лодките си в Бяло море, но в Гърция има строги санкции при нарушения на правилата. Има дори язовири, където риболовът е забранен за българи, а причината е, че не само ловят много риба, но и замърсяват околната среда. Оплакванията най-вече са свързани с боклуците, които оставят след себе си българските риболовци и паленето на огньове, което е строго забранени. Глобата за това е 400 евро.
Риболовът в Северна Гърция най-често се извършва във водите на Струма, Места и притоците от Родопите и Беласица. Особено подходящо място за риболов с лодка е край безлюдното островче Тасупола, където брегът е почти отвесен и морето е дълбоко над 30 метра, гъмжи от скъпи риби, но за този вид риболов вече е необходимо разрешително, което се изважда в Кавала срещу такса от 20 евро.
Навсякъде в страната е забранен риболовът с динамит или с растителни или химически вещества, които парализират или убиват рибата. Наказанията за нарушителите на това правило са строги - ако властите хванат нарушителя за първи път може да го пратят в затвора за период от 5 месеца до 3 години, да му наложат глоба и да му отнемат плавателното средство.
Разрешителното за любителски риболов се издава на рибари, които желаят да ловят риба с харпун или от лодка в морето. На тях им е забранено да използват мрежи, защото за това е необходимо да си изкарат разрешително като професионални рибари.
Всеки рибар има правото да хване не повече от пет килограма риба в рамките на 24 часа, с изключение на случаите, в които само една от рибите е по-тежка от пет килограма.
На любителите е забранено да ловят риба с помощта на светлинни източници, както и да продават улова си. Не е разрешено и да се хващат миди, раци, стриди и корали. Сред другите забрани е и тази за риболов от плавателен съд в лагуните или в развъдници на риба.
Харпунджиите също трябва да са наясно със забраните и правилата, които им налага законът. Ако ловят в открито море, трябва да са снабдени задължително с шамандура в жълт цвят с жълто знаменце с диагонална червена линия, на която е изписан знак за подводна дейност.
Това е необходимо за тяхната сигурност, а шамандурата при нормални условия трябва да се вижда от поне 300 метра, като харпунджията трябва да се движи в радиус от максимум 50 метра около нея.
В Ангистро има минерални извори, използвани от древността
Гръцкото село с най-стария хамам граничи с България
Посещението струва 5 евро за половин час
Село Ангистро, където почиваш като император и което се слави с най-стария хамам в Гърция, се намира само на няколко километра от България.
Това е една от най-добрите дестинации в Северна Гърция и не само. Причината са минерални извори, използвани още от древността. Каменната византийска баня (хамам), се счита за най-старата в Гърция. Определена е за истински паметник на културата.
Атмосферата в стария византийски хамам е загадъчна, има топла вода от 38°C, предлагаща перфектен естествен хидромасаж. Водата се излива в басейн с размери 3 на 3 метра и дълбочина 1,20 метра.
Помага за редица заболявания като ревматизъм, дископатии, кожни проблеми, болки в гърба и други.
Работи 24 часа. Цената за посещение е 5 евро за половин час и допълнителни 2 евро за хавлия и чехли.
Ангистро е разположено на 50 километра северно от град Серес и на 124 километра от Солун. Макар и малко - с едва 300 жители, селото е привлекателна дестинация, както за жителите на северна Гърция, така и за жителите на България.
Замесени са сърби, румънци и българи
Хотелиери срещу схеми със стаи под наем
Властите пращат полицаи под прикритие
Гръцки хотелиери пропищяха от балканска схема за отдаване на стаи под наем в района на Халкидики и Кавала основно през социалните мрежи, без да се плащат данъци.
Те се оплакват, че сърби, румънци и българи, купили къщи и апартаменти, ги отдават на туристи за 50-100 евро на вечер, като сумите се превеждат в банкови сметки в съответната балканска държава или се дават на ръка, без да се декларират пребиваващите туристи. По този начин чужденците не плащат данъци, за разлика от гърците.
Очаква се икономическа полиция да изпрати полицаи под прикритие, които да разбият схемата, позната от години. Поискана е информация и от социалните мрежи относно подателите на обявите. Гърците настояват за масови проверки, за да се прекъсне тази нелегална практика.
Зачестилите през последните години кражби и обири на автомобили в северна Гърция са фактор, катализирал натрупаното напрежение сред местните, коментират от полицията. И припомнят, че преди години е разбита схема за изграждане на бунгала на земеделски парцели, отдавани под наем. Схемата лъснала, след като собствениците поискали и евросубсидии за парцелите си.