Ледените пещери, които никога не се топят (СНИМКИ)
В планините на провинция Шанси в Китай се намира най-голямата ледена пещера в страната - подземна структура с формата на топка за боулинг, чиято дължина е 85 метра, пише profit.bg.
Стените и подовете й са покрити с дебели слоеве лед, а големи висулки и сталактити се простират от тавана до пода.
Пещерата Ningwu остава в ледения капан и през лятото, дори когато външната температура се вдига сериозно, посочва Amusing Planet.
В континентална Европа, Централна Азия и Северна Америка има много подобни ледени пещери, в които зимата продължава през цялата година.
По-голямата част от тях се намират в по-хладни райони, като Аляска, Исландия и Русия, където целогодишно ниските температури им помагат. Ледените пещери обаче съществуват и на места с по-топъл климат.
Повечето от тях са известни като "студени капани". Те имат удобно разположени отвори, които позволяват на студения въздух да влезе през зимата, но не и на топлия през лятото.
През зимата студеният плътен въздух се утаява в пещерата, измествайки по-топлия, който се издига и излиза от нея. През лятото въздухът на студената пещера остава на мястото си, тъй като топлият въздух от повърхността е по-лек и не може да влезе.
Ледът действа и като буфер, който помага за стабилизиране на температурата в пещерата. Ако все пак топъл въздух проникне в нея, той се охлажда, преди да успее да предизвика значително затопляне във вътрешността й.
За да се образуват ледени пещери, трябва да има достатъчно количество вода през подходящия период от време.
През зимата климатът трябва да е такъв, че планините да са достатъчно покрити със сняг, а през лятото температурата да е достатъчно висока, за да се стопи този сняг, но без значително затопляне на въздуха, който влиза в пещерите.
Трябва да има деликатен баланс между всички тези фактори за формирането и поддържането на една ледена пещера.
Най-голямата ледена пещера в света е Eisriesenwelt, разположена в Австрия, на около 40 километра южно от Залцбург. Тя се простира на повече от 42 километра.